İşgalci FSB, iftar vermek isteyen Kırım Tatarına şantaj ve baskı uyguladı

Güncel
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 12:30
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 12:30

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına baskı uygulamayı sürdürüyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri için iftar yemeği düzenlemek isteyen Kırım Tatar iş insanının FSB tarafından uyarıldığını duyurdu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, FSB görevlilerinin, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri için iftar yemeği düzenlemek isteyen Kırım Tatar iş insanına baskı uyguladığını bildirdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çubarov, FSB görevlilerinin 10 Mayıs’ta iftar yemeği düzenlemek isteyen Kırım Tatarının evine gelip baskı uyguladığını ve iftardan vazgeçirdiğini anlattı.

İŞGALCİLERİN BASKI VE ŞANTAJLARI İLK DEĞİL

İşgalcilerin her zaman kullandığı baskı yöntemlerine yine başvurduğunu belirten Çubarov, “…Hiçbir formalite olmaksızın onu uyardılar. İşlettiği kafede iftar yemeği düzenlerse iş insanı olarak büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağını söylediler. Yani Rus işgalciler şantaja başvurdu… Tabii ki bu bir ilk değil; benzer toplu etkinlikler organize eden veya organize etmeye yardımcı olan tüm Kırım Tatar iş insanlarına bu tip uyarılar ve ültimatomlar yapıldı.” diye kaydetti.

KTMM Başkanı, işgalcilerin söz konusu eylemlerini “Kırım Tatarlarına yönelik bariz bir zulüm” olarak nitelendirdi.