İşgalci baskısı: 9 ayda 113 Kırım Tatarı alıkonuldu

29 Ekim 2019, 18:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2019 yılının ilk 9 ayı içinde 113 Kırım Tatarı olmak üzere toplam 126 kişi alıkonuldu.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi tarafından hazırlanan raporda söz konusu sayının Ocak-Eylül 2018 dönemindeki alıkonulma sayısını önemli ölçüde aştığı belirtildi. Geçen senenin aynı döneminde 65’i Kırım Tatarı olmak üzere toplam 91 kişi alıkonulmuştu.

Rapora göre, işgal edilen Kırım’da alıkonulma için en sık Rusya’da yasaklanmış “Hizb-ut Tahrir” örgütü üyesi olma bahanesi öne sürülüyor. Ocak-Eylül 2019 döneminde Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma, Rusya’da yasaklanmış Yehova Şahitleri örgütünün faaliyetlerine katılma ve güya aşırıcı semboller sergileme bahanesiyle bir dizi insan alıkonuldu. Ayrıca işgal edilen Kırım’ın idari sınırında da bir dizi alıkonulma gerçekleşti. Bunun dışında 10-11 Temmuz 2019’da Moskova’da düzenlenen protesto eylemi sırasında 53 Kırım Tatar aktivist gözaltına alındı. Daha sonra söz konusu aktivistlere para cezası verildi.

Raporda alıkonulmalar sırasında çoğunlukla alıkonulan kişilerin insan haklarının ihlal edildiği, avukatlarla görüşmeye izin verilmediği ve insanların tehdit edildiği belirtildi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi
Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: