"İşgal makamları, yarımadanın Kırım Tatar kültürel mirasını kazımak için seferberlik başlattı!"

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 10:57
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 10:57

Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumunda, Kırım Tatar Milli Meclisini (KTMM) temsilen konuşma yapan Feridehanum Üseinova Şahin, işgalcilerin Hansaray’daki tahribatını dile getirdi.

ABD’nin New York şehrinde düzenlenen BM Yerli Halklar Daimi Forumunda 26 Nisan 2019 tarihinde konuşma yapan Üseinova Şahin, Rus işgalinin Kırım’daki tarihi ve kültürel tahrifatına dikkat çekti.

Üseinova Şahin konuşmasına, “Hepinizin bildiği gibi vatanımız – Kırım, 2014’ten beri Rusya Federasyonu’nun işgali altında. Rus işgal makamları, yarımadanın Kırım Tatar kültürel mirasının anıtlarına ve mimari eserlerine zarar vererek kazımak için bir seferberlik başlattı. En çarpıcı örnek, Bağçasaray (Bahçesaray) Kırım’da bulunan Hansaray’ın “restorasyon projesi”dir” sözleriyle başladı.

18th session of the UN Permanent Forum on Indigenous Peoples Agenda item6:dialogue with indigenous peoples

Опубліковано Eskender Bariiev Пʼятниця, 26 квітня 2019 р.

Restorasyon ad altında tahrip edilmesiyle defalarca gündeme gelen Kırım Hanlığı yadigarı Hansaray’ın tarihi öneminden bahseden Üseinova Şahin, “Hansaray, 17 bina ve 9 iç avludan oluşan kompakt bir yapı topluluğudur. Hansaray, 1530’dan 1783’e kadar Kırım Hanlarının ana ikametgahıydı. 1783’ten beri Hansaray’dan alınanlarla Rusya’da çok sayıda değerli müze sergisi açıldı. Ne yazık ki bu, 2014 işgalinin başlamasından bu yana devam ediyor. Hansaray, Kırım Tatar mimari geleneğinin eşsiz bir örneğidir. Değeri, bu anıtın 2003 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmesiyle onurlandırıldı, ancak uluslararası statüsünü belirlemek için takip eden çalışmalar bitmedi.” diye kaydetti.

“Rusya’nın bu Kırım Tatar anıtını tahrip ettiğini üzülerek bildiriyorum. 7 Eylül 2018’deki UNESCO raporunda kaydedildiği gibi, restorasyonun gizliliği altında ahşap çatı konstrüksiyonları, kirişler, enine kirişler, duvar resimleri, vitraylar vb. yok edildi. En endişe verici gerçek, tüm bu restorasyon çalışmalarının, tarihi binaların restorasyonunda ne tecrübesi ne de niteliği olmayan uzmanlar tarafından yürütülmesidir” diyerek ciddi bir tehlikeye dikkat çeken Üseinova Şahin, “Ayrıca, Kırım’da yapılan tüm kazılar, yerli Kırım Tatar halkının temsilcileri ile herhangi bir istişare yapılmaksızın gerçekleştirilmektedir. Ek olarak, Kırım’ın tarihçesi de yeni baştan yazılıyor” sözleriyle de yarımadanın tarihinin değiştirilmeye çalışıldığını ifade etti.

Üseinova Şahin konuşmasına son olarak Rusya Federasyonuna yönelik, “Kırım’daki tüm kazılar ve restorasyon çalışmaları, yerli Kırım Tatar halkının temsil organı -Meclis (Kırım Tatar Milli Meclisi) ile istişare içinde yapılmalıdır. Tüm kazılar Ukrayna makamlarının izniyle gerçekleştirilmelidir. Kırım Tatar halkının kültürel mirasına ait tüm eşyalar Kırım’a geri gönderilmelidir. Rusya, Kırım’ın tarihçesini tahrif etmekten vazgeçmelidir.” çağrılarını dile getirdi.