İşgal edilen Kırım'da baskın gerçekleştiren Rus güvenlik güçlerine dava açıldı

Güncel
Ömer Kaya
28 Mart 2019, 13:37
Ömer Kaya
28 Mart 2019, 13:37

Ukrayna Ulusal Polisinin, Rusya güvenlik güçlerine dava açtığı bildirildi.

Ukrayna Ulusal Polisi Genel Müdürlüğü işgal altındaki Kırım’da 27 Mart tarihinde Rusya güvenlik güçleri tarafından yapılan aramalar ve baskınlara ilişkin, Ukrayna Ceza Kanununun 162. maddesinin 2. fıkrasına uyarınca dava açtı.

Ukrayna Ulusal Polisi Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde “Bu nedenle, mağdurların konut dokunulmazlığının ihlali, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri soruşturma polis departmanı görevlileri tarafından Ukrayna Ceza Kanununun 162. Maddesinin 2. Fıkrasına (konut dokunmazlığı ihlali) uyarınca derhal dava açtı” ifadelerine yer verildi. Ukrayna Anayasasına göre, söz konusu madde uyarınca suçlu bulunan kişilere 5 yıla kadar hapis cezası uygulanabileceği öğrenildi.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarının evlerinde 27 Mart günü düzenlenen aramalardan sonra gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı aldı.

İşgali mahkemenin kararıyla Tofik Abdulgaziyev, Rüstem Seythalilov, Akim Bekirov, Seytveli Seytnabdiyev, Farhat Bazarov, Erfan Osmanov, Seyran Murtaza, Servet Gaziyev ve Macit Abduramanov 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirilmişti.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını ifade etmişti.