İşgal edilen Kırım'daki tarihi ve kültürel anıtların durumu Kıyiv'de tartışıldı

11 Aralık 2019, 15:17

Uluslararası Rönesans Vakfı (International Renaissance Foundation) desteğiyle hayata geçirilen “Silahlı çatışma şartlarında uluslararası insani hukuk normlarının ihlali” projesi, işgal altındaki Kırım’da meydana gelen kültür mirasının yok edilmesiyle mücadelede önemli bir hamle oldu.

Projenin sonuç bildirgesinin sunulduğu yuvarlak masa toplantısında konuşan Kırım Sosyolojik Araştırma Enstitüsü projeleri koordinatörü Elmira Ablâlimova, “Örgütümüz, Kırım Sosyolojik Araştırma Enstitüsü, 2017 yılından beri işgal edilen Kırım’daki kültür mirasını koruma konusunda çalışıyor. İlk önce, Bahçesaray’daki Hansaray’ın sorunları üzerinde çalışıyorduk… Ancak daha sonra bunun Kırım’daki tek vaka olmadığını ve bunun sistematik şekilde yapıldığını anladık. Bu konuya daha sistematik ve profesyonelce yaklaşmaya başladık. Bu proje sayesinde amacımıza ulaştık.” dedi.

Proje çerçevesinde yapılan çalışmalar, iki yönde odaklandı. Ablâlimova, bunların, metodolojik analiz ve ilgili alandaki ihlal ile suçları tespit etmek ve sınıflandırmak amacıyla Ukrayna soruşturma kurumlarına yardım etmek olduğunu vurguladı. Ablâlimova, “Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı ile yaptığımız iş birliği sayesinde proje katılımcıları üç metod geliştirdi.” diye anlattı.

İlgili metotlar, işgal edilen Kırım’da kalan kültür mirası objelerinin izlenmesi, işgal edilen Kırım’daki kültür miraslarının korunması için kullanılabilecek uluslararası mekanizmalar ve kültür mirasına zarar vermekten şüpheli olan insanları cezalandırma yollarını kapsıyor.

Ablâlimova, “Bugün biz 2014-2019 yılları arasında işgal edilen Kırım’daki kültür mirası objelerinin durumu ile ilgili yaptığımız araştırmayı ve Kerç-Sivastopol kara yolu inşaatı alanına giren arkeolojik objelerin haritasını tanıtıyoruz.” diye bildirdi.

Bunun dışında Ablâlimova, uzmanların tek bir veri tabanında Kırım’daki taşınmaz anıtları ve Ukrayna Müze Fonuna ait yaklaşık 5 bin kültür mirası objesini topladığını ve tüm bu verileri yetkili kurumlara iletmeye hazır olduklarını anlattı.

Elmira Ablâlimova
Kırım'ın işgali
kültür mirası
Bunlara da bakın: