İşgal edilen Kırım'daki internet sağlayıcıları 23 siteyi erişime engelliyor

05 Ocak 2020, 15:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da hizmet veren 9 internet sağlayıcı aralarında Kırım Haber Ajansı da olmak üzere en az 18 Ukrayna haber sitesini ve 2 sosyal ağını tamamen erişime engelliyor. Aynı internet sağlayıcılarının Kırım Tatar Milli Meclisinin (KTMM) internet sitesini de bloke ettiği belirtildi.

Kırım İnsan Hakları Grubunun kasım-aralık 2019 döneminde düzenlediği izleme sonuçlarına göre yarımadanın 9 bölgesindeki internet sağlayıcıları, Ukrayna ana kısmında serbest yayın yapan -18’i haber ajansı- en az 23 internet sitesini erişime engelliyor. Engellenen siteler şöyle: Censor.net, QHA (Kırım Haber Ajansı), Sled.net, UAinfo, 5. Kanal, 112 Ukrayna, Apostrof, Focus, Glavkom, Gazeteci Araştırmaları Merkezi, ToneTo, Depo, Ukrainskaya Pravda, RBK, Ukrinform, Levıy Bereg, Zerklo Nedeli, Striçka ayrıca Linkedin ve Telegram sosyal ağları ile Kırım Tatar Milli Meclisi, Yehova Şahitleri ve Hizb-ut Tahrir’in internet siteleri.

YASAK LİSTESİNDE OLMAYANLAR DA ENGELLENİYOR!

Bununla birlikte 9 sağlayıcıdan 5’inin Kırım Dayanışması sivil teşkilatının internet sitesini erişime engellediği tespit edildi.

Kırım İnsan Hakları Grubu listede yer alan internet sitelerinin sadece birkaçının Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumunun (Roskomnadzor) talebiyle erişime engellendiğini belirterek internet sağlayıcılarının yasaklı siteler listesinde yer almayan internet sitelerini de kendi girişimiyle erişime engellediği ifade etti.

İnsan hakları savunucuları, işgalci yönetimin söz konusu eylemlerinin sonucunda yarımada sakinlerinin bağımsız Ukrayna haber ajanslarının, dini örgütlerin ve Kırım Tatar Milli Meclisinin internet sitelerine ulaşamadığını öte yandan Kırım’da Kremlin tarafından kontrol edilen basın kuruluşlarının Ukrain, Müslüman, Kırım Tatarları ve diğer gruplara karşı ayrımcılığı kışkırttığını vurguladı. Ayrıca açıklamada işgalci yönetimin söz konusu faaliyetlerinin Kırımlıların ifade özgürlüğü hakkı ve uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğine dikkat çekilerek Rusya’dan bağımsız Ukrayna internet sitelerinin erişime engellenmesine son vermesi talep etti.


erişim engeli
Kırım
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Bunlara da bakın: