İşgal edilen Kırım'daki dini baskılar Kıyiv'de ele alındı

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 18:04
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 18:04

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de düzenlenen etkinlikte, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki dini özgürlük ihlalleri ele alındı. Etkinlikte konuşan Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov, “İşgal altındaki Kırım’da din özgürlükleri ihlalleri sistematik hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, dün, “Kırım’da Din Özgürlüğü: İnsan Hakları Savunucuların ve Din Adamlarının Görüşü” isimli tartışma paneli düzenlendi. Panele katılan uzmanlar, Rus işgalinin başından bu yana Kırım’daki dini toplulukların kasıtlı baskı hedefine dönüştüğünü ifade etti. Bununla birlikte etkinlikte, Rus mevzuatının yarımadada zorla uygulanmasının ve işgalci yönetiminin baskı politikasının Kırım’daki dini toplulukların durumunu oldukça kötüleştirdiği de vurgulandı.

“KIRIM’DAKİ DİNİ BASKILAR SİSTEMATİK HALE GELDİ”

Etkinlikte konuşma yapan Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov, Kırım’da farklı din mensuplarının din özgürlüğü haklarının sistematik bir şekilde ihlal edildiğine dikkat çekerek, “Birçok camide video ve ses kaydı alınıyor, bazen gizli olarak. Daha sonra bu kayıtlara dayanarak sözde aşırılık ve terörizm iddiasıyla Müslümanlara karşı davalar açılıyor. Kırım’daki camilerde sık sık aramalar yapılıyor. Arama sırasında Cuma namazına gelen Müslümanlar alıkonuluyor, yasa dışı olarak DNA örnekleri ve parmak izleri alınıyor. Her sene Rusya sözde aşırıcı kitaplar listesini genişletiyor. Bu listeye dünyaca tanınan kitaplar ayrıca Kur’an-ı Kerim çevirileri ve yorumları da yer alıyor. Bu da işgalci güçlere, sözde yasaklı kitapları bulundurmak bahanesiyle daha fazla Müslümanı alıkoyma fırsatı veriyor.” ifadeleri kullandı.