Kırım'daki yasa dışı referanduma KTMM'den sert tepki: Rusya, Kırım'da işlediği suçların hesabını verecek

Haberler
Anife Bilal
30 Haziran 2020, 17:17
Anife Bilal
30 Haziran 2020, 17:17

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), uluslararası topluma seslenerek; işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde Rusya Anayasası değişiklikleri referandumu düzenleyen Kremlin yönetimine uygulanan baskıyı artırma çağrısı yaptı.

KTMM’den yapılan açıklamada, Rusya’nın 25 Haziran 2020 ile 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde referandum düzenlediği hatırlatıldı. Basın açıklamasında, “Söz konusu eylem, Rusya’nın uluslararası hukuk ilkelerini ve diğer devletlerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyma konusunda aldığı uluslararası yükümlülükleri ihlal ederek işlediği bir suç daha.” ifadelerine yer verildi.

“İŞGALCİLER İŞLEDİKLERİ SUÇUN FARKINDADIR”

KTMM, Rusya’nın işgal altındaki yarımadada düzenlediği referandumun, uluslararası suç olarak sınıflandırıldığının altını çizdi. Yapılan basın açıklamasında, “Rus işgalciler, Kırım’da işlediği suçlar için mutlaka cezalandırılacaklarının farkındadır. Bu yüzden Kırım sakinlerini, 25 Haziran ile 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenen yasa dışı oylamaya katılmaya zorluyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

“BASKI ÇEŞİTLERİ: ŞANTAJ, TEHDİT, İŞTEN ÇIKARMA, RÜŞVET”

KTMM, Rus işgalci yönetiminin özellikle eğitim, sağlık, kamu şirketlerinin yönetici ve çalışanlarına ayrıca orta ve küçük işletmeler temsilcilerine baskı uyguladığını belirterek, “Baskı çeşitleri; şantaj, tehdit, işten çıkarma, rüşvet.” diye kaydetti.

BASKIYI ARTIRMA DAVETİ

KTMM yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), yabancı devletlerinin parlamento ve hükumetlerini, uluslararası tanınmış sınırlar içinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün geri kazanmasını sağlamak amacıyla Rusya’ya uygulanan siyasi, diplomatik ve ekonomik baskısını artırmaya davet etti. 

ÖNLEM ALIN TALEBİ

Bununla birlikte KTMM Ukrayna Cumhurbaşkanı, Parlamento, Bakanlar Kuruluna seslenerek, acil olarak Rus saldırganlığına karşı koymak ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmak için uluslararası toplumu daha da birleştirmeye yönelik önlemleri almaya talep etti.

KTMM’DEN KIRIM SAKİNLERİNE DESTEK

Açıklamada ayrıca, “KTMM, Rus işgali şartları altında haysiyetini ve vatanlarına olan bağımlılığını koruyan, Rus işgalinin reddeden tüm Kırım sakinlerini desteğini bildiriyor.” diye vurgulandı.

UMEROV’DAN REFERANDUMU YASA DIŞI OLARAK TANIMAYA DAVET

Daha önce Ukrayna Parlamentosuna, uluslararası toplumu, Kremlin yönetiminin işgal altındaki Kırım’da düzenleyeceği anayasa değişiklikleri referandumunu yasa dışı olarak tanımaya davet eden yasa tasarısının sunulduğu bildirilmişti. Tasarı, Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar Milletvekili Rüstem Umerov’un girişimleriyle hazırlandı.