İşgal edilen Kırım’da toplu baskın: Gözaltılar var

Haberler
Ömer Kaya
27 Mart 2019, 10:58
Ömer Kaya
27 Mart 2019, 10:58

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından bugün Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınlar sırasında avukatların bulunmasına izin verilmediği bildirildi.

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre, aramalar sırasında birkaç kişi işgalci güçler tarafından alıkonularak bilinmeyen bir yere götürüldü.

Evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı aktarıldı.

Kırım Tatarı Tofik Abdulgaziyev’in evine düzenlenen baskın nedeniyle olay yerine gelen avukat Emil Kurbedinov, işgalci güçlerin eve girmesine izin vermediğini kaydederek, Tofik Abdulgaziyevin aramadan sonra alıkonularak bilinmeyen bir yere götürüldüğünü ifade etti ve Kırım Tatarının FSB’ye götürüldüğü tahmininde bulundu.

Bunun yanı sıra aramalardan sonra Rüstem Seythalilov, Cemil Gafarov, Seyran Murtaza, Alim Kerimov, Şaban Ümerov, Farhad Bazarov ve Riza İzetov’un da alıkonularak Akmescit’teki FSB binasına götürüldüğü öğrenildi.

Ayrıca destek amacıyla Rüstem Şeyhaliyev’in evinin önüne gelen 2 Kırım Tatarının da işgalcilerce alıkonulduğu bildirildi.

Aramaların, özellikle Kırım Dayanışması grubu aktivistlerinin evlerinde, tek kişilik eylemlere katılanların, siyasi tutsaklara yardımda bulunanların evlerinde yapıldığı belirtiliyor.

İŞGALCİLERİN DÜZENLEDİĞİ TOPLU BASKINLARDAN GÖRÜNTÜLER

Опубліковано Абду Адом Даром Богдани Вівторок, 26 березня 2019 р.

LIVE. Крым. Симферополь. Строгановка. Обыск у Меджита Абдурахманова.27.03.2019

Опубліковано Крымская солидарность Середа, 27 березня 2019 р.