İşgal edilen Kırım’da sözde seçimler: KTMM Başkanından aday olanlara uyarı

03 Eylül 2019, 16:36

Kremlin kontrolündeki işgalci yönetim, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 8 Eylül 2019 tarihinde yasa dışı sözde Kırım Parlamentosu seçimleri ve sözde yerel konsey seçimleri düzenlemeyi planlıyor.

Konu ile ilgili Facebook sayfasında açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, sözde yerel seçimlerinde kendini aday gösteren Kırım Tatarlarına dikkat çekerek, “Kırım Tatar halkımız Rus işgalcilerin Kırım’da yaptığı seçimlere katılmaması gerekiyor. Rusların tek amacı Kırım’daki pozisyonları kuvvetlendirmek, Kırım Tatarlar halkının yarımadadan ayrılmasını sağlamak. İşgalcilerin halkımıza karşı yaptığı baskı hiçbir zaman durmayacak… Onlar hepimize çeşitli isimler takarak, çeşitli bahaneler kullanarak birlik olan halkımızı parçalamaya çalışıyor. Sözde seçimlerde kendini aday gösteren kişiler “bize dokunmazlar, biz evlerine baskınlar yapılan kişiler gibi değiliz, milletvekili olacağız” diye düşünerek kendini kandırmasın. Yarın yada öbür gün şu an baskın yapılan kişiler yeterli olmadığı zaman Rus işgalciler, Rus haydutlar gelip sizin kapınızı çalacaklar. Sizin de kapı ve pencereleri kıracaklar.” ifadelerini kullandı.

KTMM Başkanı işgalcilerin düzenlediği seçimlere aday gösterilen herkesin Ukrayna yasalarını ihlal ettiğini de vurguladı.

YASA DIŞI PARLAMENTO SEÇİMLERİNİN İLKİ 17 EYLÜL 2014’TE YAPILMIŞTI

İşgal edilen Kırım’da ilk yasa dışı Parlamento seçimleri 17 Eylül 2014 yılında düzenlendi.

Ukrayna ve uluslararası toplumu işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde seçimleri tanımıyor.

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlık, Rus işgali altında bulunan Kırım’da yasa dışı şekilde gerçekleştirilen Rusya devlet başkanlığı seçimlerinde “gözlemci” olan 13 ülkenin vatandaşına yaptırım uygulandığını bildirmişti.

Kırım'ın işgali
REFAT ÇUBAROV
sözde seçimler
Bunlara da bakın: