İşgal edilen Kırım'da Müslüman mezarlığındaki kalıntılara büyük saygısızlık!

19 Eylül 2019, 19:57

İşgal altındaki Kırım’ın İslam Terek bölgesi (Kirovskoye) Ungut köyünde bulunan eski Müslüman mezarlığında yürütülen kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan insan kemiklerinin, arkeologlar tarafından poşetlere doldurulması tepkilere neden oldu.

“KEMİKLERİ POŞETLERE DOLDURMUŞLAR…”

Kazı çalışmalarını yürüten arkeologlara daire kiralayan bir kadın, 16 Eylül 2019 günü eve gelerek bahçesinde kemik dolu poşetler ve koliler bulduğunu aktardı. Görgü tanığı kadın durumu, “Arkeologlara bu evi kiralıyordum. Bahçeye girdim ve bu kemikleri kolilerde gördüm. Şok oldum. Burada bir mezarlık yapmışlar! Kemikleri kolilere, poşetler doldurmuşlar…” şeklinde anlattı.

“BİZE SÖYLENENLERLE YAPILAN ŞEYLER ÇOK FARKLI”

Bahçesinde insan kemikleri bulan Kırımlı kadın, durumu hemen Kırım Tatar aktivistlere bildirdi. Olay yerine gelen aktivistler, “Buraya geldik ve insan kalıntılarının dışarıda tutulduğunu gördük. Kemikler arkeologların bize söz verdiği gibi laboratuvarda incelenmiyorlar. İşte bu poşetler, söz verilen laboratuvar… Demek istediğim, bize söyledikleri sözler ve yaptıkları şeyler çok farklı.” açıklamasını yaptı.

Помните историю с недавними раскопками крымскотатарского кладбища в окрестностях пгт Кировское на месте исчезнувшего села Унгут ?Вот ее продолжение

Опубліковано Nariman Dzhelyal Середа, 18 вересня 2019 р.

Daha önce, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın İslam Terek (Kirovskoye) bölgesinde, işgalcilerin Müslüman mezarlığının bulunduğu bir bölgede inşaat çalışmaları başlattığı ve çalışmalar sırasında yer altındaki iskelet kalıntıları gün yüzüne çıktığı bildirilmişti.

İşgal Altındaki Kırım
İslam Terek
Müslüman mezarlığı
Bunlara da bakın: