İşgal edilen Kırım’da insan hakları ihlalleri çarpıcı şekilde artmaya devam ediyor!

24 Ocak 2020, 10:16

Kırım Tatar Kaynak Merkezi 2019 yılında işgal edilen Kırım’da insan hakları ihlalleri konusunda hazırladığı rapora göre, geçen sene işgal edilen Kırım’da son üç yılda en çok alıkonulma, adaletli mahkeme ve tıbbi yardım alma haklarının ihlalleri kaydedildi. 

Yarımadada alıkoymaların sayısı hayli arttı. Rapora göre 2019 yılında 242’si Kırım Tatarı toplam 335 kişi alıkonulurken, 2018 yılında ise toplam 207 kişi alıkonuldu.

Aynı zamanda, 2019’da 96 kişi yasa dışı işgal edilen Kırım’dan Rusya Federasyonu hapishanelerine değiştirildi. Onlar arasında 86 kişi Kırım Tatarı.

 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLAR BASKININ ODAĞINA

Kırım Tatar Milli Meclis üyesi, Kırım Tatar Kaynak Merkezinin Başkanı Eskender Bariyev’e göre, bu şekilde işgaliler Kırım Tatar siyasi tutsaklarına daha çok baskı uygulamak istiyor, çünkü Kırım tutukevlerinde kalan mahkumlar vatandaşlarından daha çok destek alabiliyor. 

Ayrıca, raporda, 2019 yılında 692 kez adaletli mahkeme hakkı ihlal edildiği, onlardan 503’u Kırım Tatarlarla ilgili olduğu belirtildi. 2018 yılına göre, bu oranın %30’a artması, yarımadada yerel halklara karşı baskı uygulanması devam ettiğini gösteriyor. 

2019 yılında 134 kez mahkumların tıbbi yardım alma hakkı ihlal edildi. Bu göstergi 2018 yılına göre 2 kat, 2017 yılına göre ise 3 kat arttı. 

Aynı zamanda 2019 yılında 86 (64’ü Kırım Tatarların evlerinde) arama, 194 sorgulama (127 Kırım Tatarı) ve 157 alıkonulma (onlardan 127’si Kırım Tatarı) olduğu bildirildi.  

Ayrıca, geçen sene Kırım Tatarlara karşı uygulanan suçlamalar ve mahkeme kararları daha da sert oldu. Mesela, Enver Seytosmanov’un suçlaması “aşırılık faaliyetine katılma”dan “aşırılık faaliyetini düzenleme”ye değiştirildi.

 DİNİ HAKLAR İHLAL EDİLİYOR

2019 yılında, 21 siyasi mahkumun alıkonulma koşullarının bozulması, özellikle tek kişilik hücrelere veya farklı enfeksiyon hastalarla bir hücreye konulmalar kaydedildi. 

Bununla birlikte, insan hakları savunucuları 2019’da 11 kere dini haklar ihlallerini kaydetti. Onlar arasında, namaz vaktinde camilere polislerin ziyaretleri ve namazı durdurmaya çalıştıkları, camilerde aramalar ve dini insanlara karşı suçlamalar uygulama. 

Onlarda başka Kırım Tatar Kaynak Merkezi’nin raporunda başka ihlallerden de bahsediliyor:

 BAŞKA İHLALLER DE VAR

Eğitim hakkı ihlalleri – işgalciler farklı nedenlerle okullarda Kırım Tatar sınıflarının açılmasına izin vermiyor. Okuma sırasında öğrenciler askeri ve propaganda faaliyetlerine katılmaya zorlanıyor. 

Kültürel Haklar ve Kültürel Mirasın Korunması hakkı ihlalleri – Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da sözde restorasyon adı altında yürüttüğü tahribatının devam etmesi. 

Askerileştirme/Silahlandırma – işgal edilen Kırım’da Rusya sistem olarak askeri tatbikatlar düzenliyor. Böylece, 2019 yılında Rus askerleri 150’den fazla askeri tatbikat gerçekleştirdi ve 500’den fazla silahla ateş açtılar.

KURBANLARIN SAYISINDA KORKULAN ARTIŞ

Kırım’da kayıp olan ve şiddet kullanılarak öldürenlerin sayısı artıyor.  

-En az iki kişi Akmescit’te (Simferopol) duruşmadan önce gözaltı merkezinde öldü: biri Nisan’da hücrede dövüldükten sonra, ikincisi Ekim’de belli olmayan nedenlerden ötürü. 

-Nisan’da Akmescit’te (Simferopol) 61 yaşındaki Kırım Tatarı Raşid Yagyayev kayıp oldu. Temmuz 2019’da onun cesedi deniz kıyısında bulundu. 

-Temmuz ayında, üç çocuk babası, Bahçesaray sakini Fahri Mustafayev ölü bulundu.

-Eylül’de Bahçesaray Bölgesinde, bir ay önce kayıp olan 20 yaşındaki Eynar Eyupov ölü bulundu. 

-Aralık’ta 16 yaşındaki İvan Bebeşko’nun cesedi bulundu. 

-Aralık ayının sonunda, Kasım’da kayıp olan 54 yaşındaki Nuri Umerov ölü bulundu. 

-Geçen yılın Eylül ayından bu yana 2 kişinin daha kayıp olduğu bildirildi. Onların hala bulunabilmiş değil.

Kırım
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Rus işgali
Bunlara da bakın: