İşgal edilen Kırım’da güvenlik güçlerinin sayısı arttı, girişimcilerin sayısı hızla azaldı

Haberler
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 12:28
İşgal edilen Kırım’da bürokrat ve güvenlik güçlerinin sayısı arttı, girişimcilerin sayısı hızla azaldı.
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 12:28

Kırım’ın işgalinin 5 yılı içinde işgal altındaki yarımadada özel yatırımcıların sayısı göze batacak kadar azaldı.

“Primeçaniya” haber sitesinin “SPARK-İnterfaks” isimli veri merkezine dayandırdığı habere göre, 2013’te Kırım ve Sivastopol’de 129 bin özel yatırımcı kaydedilmişti, 17 Mart 2019 tarihinde bu sayı 85,6 bin kişiye kadar indi.

Bu süre içerisinde resmi olarak kaydolan şirketlerin sayısı da 51 binden 44 bine kadar düştü. Bu durum, Rusya’nın işgal ettiği yarımadadaki nüfusun, gelir yapısındaki ticari faaliyetlerin payına yansıdığı görüldü.

KIRIM’DA AÇILAN VE KAPANAN ŞİRKETLERİN GRAFİĞİ

İşgal edilen Kırım’daki gelir dağılımı ve kamu görevlilerinin durumunu içeren grafiklerin gösterdiği sonuçlar ise hayli dikkat çekici. Aşağıdaki grafik, 2014 yılından beri Kırım ve Akyar’daki (Sivastopol) açılan ve kapanan şirketlerin sayısını gösteriyor. Turkuaz renk, veri tabanına kaydedilen şirketlerin sayısını ve pembe renkliler ise işgalden bu yana Kırım’da kapanan şirketleri gösteriyor.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA GELİRLERİN YAPISININ DEĞİŞİMİ

Verilerin girildiği 2014 yılındaki işgalden bu yana Kırım’da, bürokrat ve güvenlik güçleri sayısının ciddi derecede artış kaydedildiği görülüyor. Böylece, halen işgal altındaki Kırım’da en yüksek gelirli meslek kollarının kamu yönetimi ve güvenlik alanlarının oluşturduğu belirleniyor.

Aynı zamanda bölgede kişi başına düşen memur sayısında da artış kaydedildi.

Kırım ve Akyar’daki (Sivastopol) bürokrat ve güvenlik güçlerinin sayısında görülen artış ise aşağıdaki diyagramda görülüyor.