İşgal edilen Kırım’da alıkonulan aktivist Prihodko terörizm ile suçlanıyor

28 Ekim 2019, 22:58

Rus işgali altındaki Kırım’da alıkonulan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanıyor.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko ile görüşmesinden sonra, Krım Realii internet sitesine şu açıklamaları yaptı: “Bugün siyasi mahkum, Ukrayna vatandaşı Oleg Prihodko’nun soruşturma eylemleri yapıldı. O suçlandığı sırada bize bir dizi incelemeler ile ilgili kararlar bildirildi. Bunların arasında psikiyatrik, biyolojik, patlayıcı muayeneleri ve kapsamlı dilbilim sınavı var. Oleg Prihodko Rusya Ceza Kanununun 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeler ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlanıyor.”

İŞGALCİLER, UKRAYNALI AKTİVİST PRİHODKO HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI VERDİ

Kırım’daki işgalci mahkeme, 10 Ekim 2019 tarihinde Sak kenti valilik binasını patlatma girişiminde bulunma iddiasıyla suçladıkları Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko hakkında tutuklama kararı aldı. Suçlamaları reddeden Prihodko, 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada garajda, 200 tipi TNT patlayıcısı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler Prihodko’nun Sak kenti valilik binasını patlatma girişimi hazırladığını ve onun alıkonulduğu için terör eyleminin önlendiğini iddia etti.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.

Kremlin esirleri
Oleg Prihodko
Bunlara da bakın: