İşgal edilen Kırım'da 31 bin 500 Rus askeri bulunuyor

07 Kasım 2019, 10:04

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 31 bin 500 Rus askeri, tank ve zırhlı araçlar, hava ve deniz kuvvetlerine ait güçlü topçu silahları da dahil olmak üzere toplamda bine yakın askeri teçhizat bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde yapılan “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’ün askerlerden arınması, işgalden kurtarılması ve yeniden entegrasyonu: gelecekteki meydan okumalar” başlıklı toplantıda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yegor Bojok, şu an işgal altındaki Kırım’da 40 Rus tankı, 583 zırhlı araç, 162 ağır topçu sistemi, 122 savaş uçağı, 62 askeri helikopter, 12 çoklu roket fırlatma sistemi, 34 Rus savaş gemisi ve 7 denizaltı konuşlandırıldığını kaydetti.

2025 YILINDA ASKERİ RUS GÜÇLERİNİN SAYISI 1.5 KATINA ÇIKACAK

Bojok, “Yarımadadaki Rus askeri güçlerinin sayısının 2025 yılına kadar 1,5 kat artırılması planlanıyor.” dedi.

Rusya’nın Kırım’daki nükleer altyapısını yeniden kurduğuna ve yarımadada nükleer silahları taşıma kapasitesine sahip savaş sistemleri konuşlandırdığına dikkat çeken Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı,Nükleer silah taşıma kapasitesine sahip deniz araçlarının, Rusya’dan işgal edilen Kırım’a gönderildiğini ve ayrıca Sivastopol (Akyar) bölgesindeki eski nükleer depnun yeniden faaliyete geçirildiğine işaret eden birçok sinyal aldık.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ukraynalı diplomat, Kırım’ın askerileştirilmesinin, yarımadanın ve etrafındaki denizin ekolojisini olumsuz şekilde etkilediğini vurguladı.

Bojok, Ukrayna’nın “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol ayrıca Karadeniz ve Azak Denizi’nin askerileştirme sorunu” başlıklı karar tasarısını, BM Genel Kuruluna sunmaya hazırlandığını bildirdi. BM üye ülkelerini, hazırladığı belgeye destek vermeye davet etti. Ukraynalı diplomat karar tasarısının ana amacının; Rusya’nın, Kırım’dan tüm askeri gücünü geri çekmesi ve yarımadanın işgaline son vermeye zorlanması olduğunu ifade etti.


askerileştirme
BM
Kırı'ın işgali
Ukrayna
Bunlara da bakın: