İşgal edilen Kırım'a yasa dışı ziyaret: 200 yabancı hakkında soruşturma yürütülüyor

Haberler
Anife Bilal
04 Eylül 2019, 14:50
Anife Bilal
04 Eylül 2019, 14:50

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete geçen Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal edilen Kırım’a yasa dışı ziyaret düzenleyen 200 yabancı ülke vatandaşı hakkında soruşturma yürütüyor.

Kırım Savcılığı basın servisinden yapılan açıklamada, şu an ilgili soruşturmaların çerçevesinde 30 davanın mahkemeye gönderildiği ve bu 30 davanın 5 dava içinde birleştirildiği belirtildi.

Savcılık haklarında soruşturma yürütülen 200 yabancının adlarının şimdilik açıklanmadığını kaydetti.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.