İşgal edilen Kırım'a yasa dışı uçuş yapan bir Rus pilota daha suçlama yöneltildi

28 Temmuz 2020, 20:19

Ukrayna, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a yasa dışı uçak seferi düzenleyen bir Rus pilota daha suçlama yöneltti.

Ukrayna yönetimine bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığından yapılan açıklamada, “Kırım Savcılığı, Ukrayna Güvenlik Servisi Kırım Müdürlüğü ile birlikte bir Rus hava yolu şirketinin pilotuna, uluslararası uçuş düzenleme kurallarını ihlal ettiği ve şahısları yasa dışı olarak Ukrayna devlet sınırından geçirmekle suçlandığını bildirdi.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili haber: Kırım Savcılığından yarımadaya yasa dışı uçuş yapan Rus pilota suçlama

YASAK OLDUĞUNU BİLE BİLE İŞGAL EDİLEN KIRIM’A UÇUŞ DÜZENLEDİ

Yapılan açıklamada, soruşturma sırasında Rus hava yolu pilotunun, Simferopol Havalimanının uçuşlara kapalı olduğunu bilmesine rağmen birçok kez işgal edilen Kırım’a uçuş düzenlediğini tespit etti. Öte yandan, açıklamada ismi belirtilmeyen pilot hakkında arama emri çıkarıldığı kaydedildi.

2014 YILINDAN BERİ KIRIM’A UÇUŞLARIN DÜZENLENMESİ YASAKLANDI

Bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 27.03.2014 tarihli 68/ 262 numaralı Ukrayna toprak bütünlüğüne ilişkin kararına göre; Kırım’ın hava sahası, yarımadanın Rusya tarafından işgaline bağlı olarak kapatıldı. Ancak, işgalin başladığı 2014 yılından beri, özellikle Rus hava yolu şirketleri, Kırım’da faaliyet gösteren Akmescit’teki hava alanına uçuşlar gerçekleştirerek, geçici olarak işgal altındaki bölgede Ukrayna’nın hava sahasını ve devlet sınırını ihlal ediyor.


KIRIM SAVCILIĞI
pilot
yasa dışı uçuş
Bunlara da bakın: