İşgal destekçisi Zubkov serbest bırakıldı

12 Şubat 2020, 16:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, Yalta’daki Masal (Skazka) Hayvanat Bahçesi ile Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan Safari Parkı’nın sahibi olan Oleg Zubkov hakkında daha önceki “mahkemenin” aldığı kararı değiştirdi.

Dün yapılan sözde mahkeme duruşmasında Zubkov hakkında alınan tutuklama kararı değiştirildi. Zubkov’un cezası, saat 22.00 ile 06.00 arasında evden çıkma yasağı ve davası ile ilgili kişilerle iletişim yasağı olarak değiştirildi.

Ayrıca “mahkeme” Zubkov’u her duruşmaya katılmaya mecbur tuttu.

RUS TURİSTE HAYVANAT BAHÇESİNDEKİ ASLAN SALDIRINCA TUTUKLANMIŞTI

Daha önce Karasupazar (Belogorsk) Bölge Mahkemesi Zubkov hakkında 2 ay tutuklama kararı almıştı. Temmuz 2018’de Taygan Safari Parkı’nı ziyaret eden Rus bir turiste aslan saldırısı gerçekleşmiş ve aslan ziyaretçinin kolunu yaralamıştı. Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın sonuçlanmasının ardından Zubkov’un, Rusya Ceza Kanunu’nun 238. maddesi (Güvenlik şartlarına uymayan mal ve ürünlerinin üretimi, depolanması, nakliyesi veya hizmetlerinin verilmesi) çerçevesinde yargılanacağı ifade edildi. İlgili madde uyarınca Zubkov’a suçlu bulunması halinde 6 yıl hapis cezası verilebilir.

Oleg Zubkov