İşgal destekçisi Zubkov'dan Rus yönetimine tepki

Güncel
Ömer Cihad Kaya
28 Ekim 2019, 12:58
Ömer Cihad Kaya
28 Ekim 2019, 12:58

Kırım’daki Rus işgalinin en büyük destekçisi olan ve Yalta’daki Masal (Skazka) Hayvanat Bahçesi ile Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan Safari Parkı’nın sahibi olan Oleg Zubkov, beş yıl boyunca Kremlin kontrolündeki Kırım yönetimi tarafından uygulanan çok sayıda ceza ve suçlamalara ilişkin 500’ü aşkın mahkeme duruşmasında bulunduğu öğrenildi.

Krım Realii haber kaynağına verdiği röportajda Zubkov, “Bu yılın sonuna kadar planlanmış 70 duruşmaya daha katılacağım. Genel olarak Rusya’da 500’ü aşkın mahkeme duruşmasına katıldım. Rusya Guiness Rekorları kitabına mahkemelerde en çok vakit geçiren işletmeci olarak ismimin girmesi lazım. Bu normal değil. Bunu seve seve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yüzüne de söylemek isterdim” ifadelerini kullandı. 

RUS YÖNETİMİ, İŞLETMECİLERİ ÜLKEYİ TERK ETMEYE ZORLUYOR

Zubkov’un aktardığına göre, Rus yönetimi, bu hareketleriyle “ülkedeki işletmeciliği yok ediyor”. Oleg Zubkov, “Siz, Rus yönetimi bu kabustan uzaklaşmak için işletmecileri, eşsiz insanları ülkeyi terk etmeyi zorluyorsunuz” dedi.

İŞGALCİLERİ DESTEKLEDİĞİNE PİŞMAN OLMUŞTU

Bağımsız Devletler Topluluğu’nun ilk özel hayvanat bahçesi olan Yalta’daki Masal (Skazka) ve Karasupazar’daki (Belogorsk) Taygan Safari Parkı’nın sahibi Oleg Zubkov, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin destekçilerinden biriydi. Oleg Zubkov, 2014 yılının Mart ayında Rusya’nın Kırım’ı işgali sırasında işgalci güçlere otobüs ve diğer maddi yardımlarda bulunmuştu. 2015 yılının Şubat ayında ise Akmescit’te Putin anıtı dikmeyi teklif etmişti.

Ancak daha sonra Zubkov, Kırım’dan kaçmak istediğini ve işgal koşullarında hayal kırıklığına uğradığını söylemişti. Hayvanat bahçesi ve safari parkına Kırım yönetimi tarafından çok baskı uygulandığını kaydeden Zubkov, “Eğer insan mevzuata uygun olmayan yanlış bir şey yaptıysa, ama suç işlemediyse, neden hapis cezası öngörülen dava açılıyor?! İyi çalıştıklarını göstermek için mi? Ya da insanı korkutmak için mi? Biz, polis devletinde olduğumuzu anladık zaten…” şeklinde beyanatta bulunmuştu.