İşgal bittikten sonra Kırım ve Donbas'a kaç iç sığınmacı geri dönmeyi planlıyor?

Haberler
Anife Bilal
24 Eylül 2020, 10:46
Anife Bilal
24 Eylül 2020, 10:46

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından düzenlenen ankete katılan Ukrayna’daki iç sığınmacıların yüzde 39’u Kırım ve Donbas işgalden kurtarıldıktan sonra geri dönmeyi planlamadığını bildirdi.

Uluslararası Göç Örgütü, Rus işgalinden sonra Kırım ve Donbas’ı terk eden iç sığınmacılara yönelik bir anket çalışması yaptı. Ankete katılan iç sığınmacıların sadece yüzde 19’u Kırım işgalden kurtarıldıktan veya Donbas’taki çatışma sona erdikten sonra terk etmek zorunda kaldıkları bölgelere dönmeyi planlıyor.

ULUSLARARASI GÖÇ ÖRGÜTÜNDEN ÇARPICI VERİLER

Uluslararası Göç Örgütünün raporunda, “Ankete katılanların yüzde 19’u çatışma sonrasında ikamet ettikleri bölgeye dönmeyi düşündüğünü bildirdi. Öte yandan yüzde 39’u çatışma bittikten sonra geri dönmeyi planlamadığını söyledi. İç sığınmacıların yüzde 25’i cevap vermekte zorlanıyorum cevabını verdi.” diye bildirildi.

Kırım ve Donbas’a dönmeyi düşünenlerin yüzde biri bunu en kısa zamanda, yüzde 19’u da çatışma bittikten sonra yapmak istiyor. Katılımcıların yüzde 15’i ise gelecek dönemde büyük bir ihtimalle geri döneceğini ifade ediyor.

Ankete katılan iç sığınmacıların yüzde 50’si, göç ettikleri yerleşim yerinde topluma uyum sağladıklarını, yüzde 39’u ise kısmen ayak uydurduğunu düşünüyor. Ayrıca ankete katılanların yüzde 20’si zaten işgal altındaki topraklara geri döndüğünü belirtti.

UKRAYNA’DA BİR BUÇUK MİLYONA YAKIN İÇ SIĞINMACI VAR

Uluslararası Göç Örgütünün düzenlediği ankete göre, iç sığınmacıların en büyük sorunları arasında ev sahibi olamama, ikamet yerlerine dönememe ve işsizlik sorunları yer alıyor. Nisan-Haziran 2020’de düzenlenen ankete 6 bin 100 iç sığınmacının katıldığı belirtildi.

Ukrayna Sosyal Politika Bakanlığının Temmuz 2020’da açıkladığı verilere göre, işgalden sonra 1,45 milyon insan Kırım ve Donbas’ı terk etmek zorunda kaldı.