İşgal altındaki Kırım'da su kıtlığı: Akmescit'teki baraj yüzde 20'ye düştü

Güncel
Elvina Khalilova
22 Ağustos 2020, 19:24
Elvina Khalilova
22 Ağustos 2020, 19:24

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da su kıtlığı sorunu yaşanmaya devam ediyor. Barajdaki su miktarları tükenirken, Akmescit’teki barajın doluluk oranının yüzde 20’ye indiği öğrenildi.

İşgal altındaki Akmescit (Simferepol) barajının yüzde 80 oranında boşaldığı bildirildi. Toplam kapasitesi 36 milyon metreküp olan barajda 7 milyon metreküp su kaldı

Kremlin kontrolündeki Krım24 kanalına açıklamalarda bulunan “Voda Krıma” şirketinin sözde başkanı Vladimir Bajenov, “Eğer bir önlem almazsak ve yağmur yağmazsa, su çok hızlı bir şekilde bitecek.” dedi. 

BAŞKA BARAJLARDA DA SU BİTMEK ÜZERE

Öte yandan Akmescit kenti ve Akmescit Bölgesine su sağlayan Partizanskoye ve Ayanskoye barajlarında da su kıtlığı yaşandığı aktarıldı. 

İşgalcilerin verilerine göre, Partizanskoye barajında 34 milyon metreküp su yerine yaklaşık 7 milyon metreküp su kaldı. Ayanskoye barajında ise 3,9 milyon metreküp oranındaki su seviyesi, 2 milyon metreküpe düştü.

YENİ KISITLAMALAR UYGULANACAK

Ayrıca, 24 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Akmescit kenti, Akmescit Bölgesi ve Bahçesaray bölgesinde yeni kısıtlamaların uygulanacağı bildirildi. Bu bölgelerde belli saatlere göre su verileceği duyuruldu.

Kırım’ın işgalci yönetimi tarafından 22 Ağustos 2020’de yapılan açıklamada, “Kırım’ın başkenti ve çevresindeki 39 yerleşim yerinde su temini ile ilgili zor bir durum var. Kuru hava nedeniyle barajlarda su seviyesi kritik seviyeye düştü.  Akmescit, Ayanskoe ve Partizanskoe barajları sadece yağmurlar ve eriyen karlarla dolduğundan dolayı, durumun kötüleşmesini önlemek için, su tedarikine aşamalı sınırlama getirilmesi hakkında zorunlu bir karar verildi.” ifadelerine yer verildi. 

BARAJLARDAKİ SU MİKTARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Bilindiği gibi, kuraklık nedeniyle 2020 yılında Kırım’da barajlardaki su miktarının, geçen senenin aynı dönemine kıyasla iki kat azaldığı bildirilmişti.İ

İŞGALCİLER ARTEZYEN KUYULARDAKİ SULARI KULLANMAYA BAŞLADI

İşgalci yönetim, yarımadada su eksikliği nedeniyle artezyen kuyularındaki suları kullanma kararı almıştı. Ancak bu kararın yarımadadaki su ihtiyaçlarının sadece yüzde 15’ini karşılayacağı belirtilmişti.

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANA KARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.