İşgal altındaki Kırım ve Ukrayna'da kurban organizasyonu düzenleyecek olan kuruluşlar

09 Ağustos 2019, 20:06

Her yıl olduğu gibi bu yıl da işgal altındaki Kırım ve Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarlarına, başta Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası başta olmak üzere çeşitli dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşları eliyle kurban bağışları ve kesim organizasyonları gerçekleşecek.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ve Kırım’daki Müslümanların dini idaresinin işgalcilerin güdümüne geçmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında yeniden kurulan Kırım Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Ayder Rüstemov, Kurban Bayramında kurban kesmek isteyenlere seslenerek, Ukrayna ve işgal altındaki Kırım’da kurban bağışı gerçekleştirmek isteyenlere seslendi.

Kırım Derneği Genel Merkezi, 9 Temmuz 2019’da bu yıl da kurbanların Kırım ve Kıpçak’ta kesileceğini duyurmuştu. Kırım Tatar Millî Meclisi (KTMM), Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) üyeleri ve Kırım Derneğin ve müştereken yetkilendirilen kişiler vesilesiyle yapılan yardımlar işgal altındaki Kırım’a, Çongar ve Kıpçak bölgelerinde kurban kesecek. 

İstanbul Kırım Derneği, bu yıl da Kurban Bayramı’nda Kırım’da kurban kesimi gerçekleştirecek. Dernek, Kurban Bayramı’nda (11 Ağustos 2019 Pazar-14 Ağustos 2019 Çarşamba arası), işgal altındaki Kırım’da İslami usullere göre kesilen kurbanlar Kırım’daki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kurban bedeli 200 dolar tutarında olacak.

Eskişehir Kırım Derneği, Kurban Bayramı’nda Kırım’da kurban kesimi gerçekleştirip ihtiyaç sahiplerine dağıtacak. Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği tarafından yapılan duyuruya göre Kırım’da vekaleten kurban kesimi için kayıtların başladığı duyuruldu. Duyuruda bir kurban bedelinin 180 dolar olduğu ifade edildi.

Sakarya Kırımlı Türkler Derneği de, vatan Kırım’da kurban kesimi yapacak dernekler arasında. Kurban ibadetini Kırım’da gerçekleştirmek üzere işgal altındaki Kırım’daki farklı bölgelerde kurban kesim faaliyetleri gerçekleşecek.

Türk Ocakları Genel Merkezi de, her yıl Türk dünyasının çeşitli coğrafyalarında yerine getirdiği Turaneli için Kurban Vakti, organizasyonu kapsamında; Ukrayna’nın Herson ili Geniçesk (Cenişke) ilçesinde yaşayan Kırım Tatarlarına yönelik kurban kesimi ve dağıtımı yapacak.

Uluslararası Yaşam ve Barış Derneği (ILPEACE) de Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarlarına yönelik kurban organizasyonu gerçekleştirecek.

İşgal Altındaki Kırım
kurban bayramı
kurban organizasyonu
Ukrayna
Bunlara da bakın: