İşgal altındaki Kırım ile idari sınırda insani yardım kampları kurulabilir

08 Kasım 2020, 18:19

Ukrayna hükumeti, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ile idari sınırda insani yardım kampları kurabilir. Bu fikri,  dün Free.Europe (RFE) radyosuna verdiği röportajda Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov ortaya attı. 

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov dün RFE Radyosuna yaptığı açıklamada, Ukrayna işgal altındaki Kırım’da koronavirüs durumu ve yarımadada ilaç eksikliği yaşandığından dolayı Kırım ile idari sınırda insani yardım kampları kurmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Reznikov, “Tabii ki sınırda, kontrol noktalarımız yanında insani yardım kampları kurmaya ve orada eczaneler donatmaya hazırız. İnsani yardım örgütlerinden gelen insani malzemeleri basitleştirilmiş bir şekilde kabul ediyoruz. Sosyal Politika Bakanlığı da buna göre hızla yanıt veriyor. Ve bu yardımlar daha sonra kontrol noktalarından işgal altındaki bölgelere ikamet eden vatandaşlarımıza da ulaşabilir.” ifadeleri kullandı. 

KTMM’DEN AGİT VE BM’YE ÇAĞRI

Bilindiği gibi Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayılması sonucu “felaket bir durumun” oluştuğunu bildirerek, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Ukrayna Gözlem Misyonunu ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Gözlem Misyonunu yarımadayı ziyaret etmeye ve durumu gözlemeye davet etti.

Kırım
KORONAVİRÜS
Oleksiy Reznikov
Bunlara da bakın: