İşgal altındaki Kırım'daki Ruslar savaşmak istemiyor

Güncel
Manas
24 Temmuz 2022, 19:15
Manas
24 Temmuz 2022, 19:15

İşgal altındaki yaşayan Rus vatandaşları, Rusya Savunma Bakanlığı ile askerlik sözleşmesi imzalamak ve mevcut sözleşmelerini uzatmak istemiyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürü Vadim Skıbıtskıy, konuyla ilgili özel açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürü Vadim Skıbıtskıy, 24 Temmuz 2022 tarihinde Krım.Realii haber ajansına verdiği röportajda işgal altındaki Rus vatandaşların Ukrayna’ya karşı savaşta yer almak istemediğine dikkat çekerek, “Savaşın ilk aylarında tıpkı işgalci Rusya’nın savaş ordusu “BARS”da olduğu gibi oldukça aktif bir şekilde (savaşta) yer almışlardı. Ancak daha sonra bu taburların nasıl başarısız olduklarını gördük. Şu anda da son derece zayıf olduklarının farkındayız. Bundan ötürü, işgal altındaki Kırım’daki Rusya vatandaşları sözleşme imzalamayı ve savaşa katılmayı reddediyor. Çünkü derhal savaşmak üzere cepheye gönderileceklerinin farkındalar. İşte Kırım Yarımadası’ndaki askeri hizmete zorlama durumu bu şekilde.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürü Vadim Skıbıtskıy

Ayrıca Skıbıtskıy, “En çok kayıpların yaşandığı birliklerde bu tür memnuniyetsizlikler mevcut. Askerler sözleşmelerini feshediyorlar veya uzatmak istemiyorlar. Çünkü yasal olarak savaş diye bir şey yok. ‘Özel operasyon’ var. Bu durumda asker birliğine dönerek sözleşmesini uzatmayabilir. Hukukçular da askerlere bu konuda yardımcı oluyorlar. Öte yandan savaş ilan edilseydi emre itaatsizlik için ceza bambaşka olurdu.” dedi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.