İşgal altındaki Kırım'da yeni bir yasa dışı seferberlik merkezi konuşlandırıldı

Güncel
Manas
23 Temmuz 2022, 19:04
Manas
23 Temmuz 2022, 19:04

İşgal altındaki Kırım’da Rusya’nın yeni bir yasa dışı seferberlik merkezi konuşlandırdığı bildirildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürlüğü Vadim Skibiskiy, Rusya’nın işgal altındaki Kırım topraklarındaki Novoozerne köyünde yeni bir seferberlik merkezi kurduğunu bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürlüğü Vadim Skibiskiy, 23 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, “İşgal altındaki Kırım topraklarında Rusya’nın yasa dışı seferberlik merkezleri var. Rakamları belli ve seferberlik planları var. Bizim bunların hepsinden haberimiz var. Ancak ancak bizim haberdar olduğumuzu işgalci Rus birlikleri fark etmesin diye detaylı bilgi aktarmayacağım. Novoozernıy’da konuşlandırılacak 943. seferberlik konuşlandırma merkezi de var. Bir silah stoğunun oluşturulduğu yerdir burası. Bütün bunları biliyoruz ve anlıyoruz. Ve bu yüzden birimlerin bölümlerinin seferber edilmesi ve oluşturulması planları var, bunlar gerçek.” dedi.

Ayrıca Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başmüdürlüğü Vadim Skibiskiy, işgal altındaki Kırım’daki seferberlik gereği diğer işgal altındaki bölgelerden farklı olarak, üniversite mezunlarının silah altına alındığını vurguladı.

“İŞGALCİLERİN SEFERBERLİK GİRİŞİMİ ULUSLARARASI YASALARA AYKIRIDIR”

Öte yandan geçtiğimiz günlerde, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği, Ukrayna vatandaşlarının işgalci devletin silahlı kuvvetlerinde askere alınması ve seferber edilmesinin uluslararası insancıl hukuk normlarının, özellikle de Sivil Nüfusun Korunmasına İlişkin IV. Cenevre Sözleşmesi’nin hükümlerinin ağır bir ihlali olduğunu bir kere daha deklare etmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği konuya ilişkin, “Geçici olarak işgal edilen Kırım’daki vatandaşlarımızı, saldırgan ülkenin askeri oluşumlarına katılmamak için mümkün olan her şeyi yapmaya çağırıyoruz. İşgalcilerin kararını sabote edin! Hala seferberlikten kaçamıyorsanız ve savaşa katılmaya çekiliyorsanız, ilk fırsatta kendinizi esir olarak teslim edin. Dolayısıyla, er ya da geç, Ukrayna mevzuatının ve uluslararası hukukun öngördüğü sorumluluğu üstleneceksiniz. Ukrayna ile savaş için zorla seferber edilmiş olsanız bile.” açıklamasında bulunmuştu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.