İşgal altındaki Kırım'da yasa dışı kazılar devam ediyor: Kerç'te gizemli bir lahit bulundu

Güncel
_QHA Ankara
19 Ağustos 2019, 18:27
_QHA Ankara
19 Ağustos 2019, 18:27

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yapılan kazı çalışmaları sırasında içi boş gizemli bir lahit mezarı bulunduğu bildirildi.

İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı kazı çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Yapılan kazı çalışmaları sonrasında Kerç  yakınlarındaki  “Myrmekion” antik kentinde gizemli bir lahit bulunduğu kaydedildi.


BUTYAGİN: “İÇİ BOŞ OLAN SIRADIŞI BİR LAHİT MEZARA RASTLADIK”

Edinilen bilgilere göre St. Petersburg Ermitaj Müzesi tarafından görevlendirilen arkeoloji ekibinin başındaki Aleksandr Butyagin, içi boş olan sıra dışı bir lahit mezara rastladıklarını bildirdi.

Butyagin, “Sıradışı, esrarengiz bir lahit mezar bulduk. Bu lahitin eşsizliği, sıkça rastlananlardaki gibi taşlardan örülmemiş te yekpare bir taşın içinde oyulmuş olmasından kaynaklanıyor. Böylesine eski bir dönem için sıradışı sayılan, taşta yapılmış gerçek bir küçük lahit” dedi.

Ayrıca Butyagin, taş içindeki lahitin küçük ölçülerde olması nedeniyle, önce içinde bir çocuğun defnedilmiş olabileceği düşüncesine kapıldığını dile getirdi. Lahit mezarın milattan önce 6. yüzyıldan kalma olduğunu da sözlerine ekleyen Butyagin, “Fakat arkeologlar, mezarın üzerindeki taş levhaya hiç dokunulmamış olduğu halde içinde herhangi bir şey bulamadı. Belki de buraya ölen bir kişinin yakıldıktan sonraki külleri dökülmüş ya da ülke dışında ölen bir kişinin anısına boş bir lahit yapılmış olabilir.” cümlelerini sarf etti.

Kırım’da Kerç Boğazı’nın kıyılarında 6. yüzyılın ilk yarısında eski bir Yunan kolonisi olarak kurulan Myrmekion antik kenti, kültürel mirasın federal önem taşıyan bir parçası olarak değerlendiriliyor.