İşgal altındaki Kırım'da yasa dışı kazılar: Bir mağarada dev kuş fosilleri bulundu

Haberler
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 23:33
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 23:33

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bir mağarada Rusya Bilimler Akademisi üyelerinin yasa dışı kazılar gerçekleştirdiği öğrenildi.

Söz konusu habere göre, Rusya Bilimler Akademisi üyesi paleontolog Nikita Zelenkov’un Simferopol’de (Akmescit) gerçekleştirdiği kazılar ile 50 bin yıl öncesine ait deve kuşuna benzer fosillere ulaştığı bildirildi. Guardian’ın haberine göre, işgal altındaki Kırım’da Rus bilimadamları çeşitli araştırmalar yapmaya devam ettiği öğrenildi.

YASA DIŞI KAZILAR İLE ÇEŞİTLİ TARİH ÖNCESİNE DAİR DEVASA KUŞ KEMİKLERİNE ULAŞILDI

Kırım’da bir mağarada gerçekleşen yasa dışı kazılardan çıkan kalıntılar, Kuzey Yarımküre’de bulunan en büyük kuş fosilleri olarak nitelendiriliyor.

Araştırmacılar, Karadeniz’in kuzey kıyılarındaki Kırım yarımadasında bir mağara kazarken tüylü hayvanlardan birinin fosilleşmiş uyluk kemiğini ortaya çıkardı. 

UZUNLUĞU 40 SANTİMETRE OLAN KUŞ KEMİKLERİ!

Uzunluğu 40 cm’yi bulan kemik fosilleri analiz edildiğinde, modern insanların eski atası olan Homo erectus’un Avrupa bölgesinde yaşadığı dönemle benzeşiyor. Mağaradan çıkan fosiller, kuşların yerel vahşi yaşamın bir parçası olabileceğini gösteriyor. Bilim adamları, dev kuşlara dair kalıntıların, ilk insan yerleşimciler için değerli bir et, kemik, tüy ve yumurta kabuğu kaynağı olabileceğini söylüyorlar.

Öte yandan daha bilimadamlarının daha detaylı incelemeler sonucunda, bulunan kuş fosillerin yaklaşık 3.5 metre yüksekliğine ulaştığı belirtiliyor.

Neredeyse bir kutup ayısına denk ağırlıkta olan ve uçamayan bu devasa yaratıklar, Pachystruthio dmanisensis adıyla bilinen tarih öncesi bir döneme ait canlı olarak biliniyor. Uyluk kemiğinin ölçümlerine dayanarak, bilim adamları 450 kg ağırlığında olabileceğini tahmin ediyor.