İşgal altındaki Kırım'da yaptırımlar deliniyor! Türkiye'de buna kim göz yumuyor?

Haberler
Ömer Cihad Kaya
21 Haziran 2019, 17:43
Ömer Cihad Kaya
21 Haziran 2019, 17:43

Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyetinin Kırım’ın işgaline yönelik net dış politikası ve Avrupa Birliği yaptırım kararlarının aksine, Türkiye ile Kırım ve Sivastopol (Akyar) limanları arasında gemi ticaretini yasa dışı şekilde devam ettiriyor.

Rus haber ajansı RİA’da yayımlanan bir haberde Sivastopol sözde Gümrük İşleri Başkanı Yuriy Voloşçenko’nun açıklamaları aktarıldı. Rus işgalcilerin sözde Gümrük Müdürü Voloşçenko, Şubat 2019’dan bu yana 250’den fazla kargo gemisinin İstanbul ve Akdeniz limanları ile Rus işgali altındaki Kırım ve Sivastopol limanları arasında yük taşıdığını söyledi.

TÜRKİYE’NİN “KIRIM LİMANLARI” YASAĞI HALEN GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR

Türkiye Deniz Ticaret Odasının “Karadeniz’de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler” başlıklı 6 Ekim 2017 tarihli 635 numaralı sirküler kararına bakıldığında; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Kırım Tatarlarının ana vatanı Kırım’ı 2014 yılında haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal eden Rusya Federasyonunun işgal ve ilhak politikalarına karşı çıktığı açıkça belirtiliyor. Söz konusu kararda, “Kırım Bölgesinden ve Limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği…” ifadeleri kullanılıyor.

Karar metninde Türkiye’nin Kırım bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkeye girişlerine müsaade edilmeyeceği ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği belirtiliyor.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN RUSYA YAPTIRIMLARINI 23 HAZİRAN 2020’YE KADAR UZATMA KARARI

Avrupa Birliği’nin (AB), Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) işgalinin ardından Rusya Federasyonu’na dayattığı yaptırımlar halen devam ediyor.

İşgal altındaki yarımadaya yönelik çeşitli yaptırımlarla Rusya Federasyonunun bu uluslararası hukuku ihlal eden tavrına karşı; AB ve uluslararası toplumun ağır yaptırımlarının süresi bir yıl daha uzatılması kararı alındı.

Avrupa Konseyinin 20 Haziran 2019 tarihli kararına göre, söz konusu yaptırım baskısı ve tedbirler 23 Haziran 2020’ye kadar devam edecek.


Konseyin söz konusu yaptırım tedbirleri ile; AB’ye işgal altındaki Kırım ve Sivastopol limanlarından herhangi bir ürün ithalatına ve bu limanlar eliyle herhangi bir malın Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı yasaklanıyor. Rus işgali altındaki bölgelerden emlak ve gayrimenkul alımına izin verilmiyor ve bu bölgelerdeki şirketler ile herhangi bir finansal iş birliği sağlanmıyor.