İşgal altındaki Kırım'da yağmalanmamış mezar bulundu

Güncel
Feride Useinova
20 Temmuz 2019, 20:20
Feride Useinova
20 Temmuz 2019, 20:20

İşgal altındaki Kırım’ın tarihi mirası, işgalcilerce araştırılıp yağmalanmaya devam ediyor. Rus arkeologlar, Kerç bölgesi Yakovenkovo köyünde bulunan antik nekropol (mezarlık) Kız-Aul’da yağmalanmamış bir mezar buldular.

Rus propaganda medyalarından RIA Novosti’nin aktardığına göre Arkeoloji Vakfı Geliştirme Direktörü Oleg Markov mezarda uzun yıllar boyunca aynı aileden veya aynı klandan gelen toplamda 12 insanın gömüldüğünü bildirdi.

Arkeolojik kazı heyet başkanı Pavel Getsko, “Mezarı temizlemeye devam ettik ve içinde gömülü olan insanların iskeletleri ortaya çıktığında gözümüze inanmadık. Ayrıca cenaze törenine ait eşyalar da yanlarında bulunuyordu” açıklamasında bulundu.

Arkeologlar demir kılıç ve gömülü birinin yanına at kalıntılarını buldular. Buluntuların Milattan Önce 400 ile Milattan Sonra 300 yılları arasında bölgede hüküm süren Bosporos Krallığı (Kingdom of the Cimmerian Bosporus) döneminde, krallığın askeri soylu sınıfından bir aileye ait olduğu ifade ediliyor. Söz konusu mezarın krallığın ilk dönemlerindeki mezar ritüellerine ışık tuttuğu da belirtildi.

İşgalciler genetikçiler ile temasa geçmeyi ve gömülenlerin aile bağlarına bağlanıp bağlanmadığını gösterecek bir inceleme yapmayı planlıyor.