İşgal altındaki Kırım'da Ukrayna ordusunda savaşmak isteyen Rus gözaltına alındı

Güncel
Manas
23 Temmuz 2022, 17:50
Manas
23 Temmuz 2022, 17:50

FSB (Rus istihbaratı), işgal altındaki Kırım’da Ukrayna ordusu saflarında Rusya’ya karşı savaşmak isteyen bir Rus’u gözaltına aldı. FSB’nın Kırım ve Akyar (Sivastopol) departmanının sözde resmi temsilcisi Olena Varlamova konuyla ilgili, “Rusya’nın Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol Federal Güvenlik Servisi memurları, Rusya’nın St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi Federal Güvenlik Servisi ile birlikte, 35 yaşındaki bir St. Petersburg sakinini Rusya topraklarında gözaltına aldı.” dedi.

FSB’nın sözde Akyar temsilcisi Olena Varlamova 23 Temmuz 2022 tarihinde, işgal altındaki Kırım’da Ukrayna ordusuna katılmak isteyen bir Rus sivilin, FSB (Rus istihbarat-Federal Güvenlik Servisi) tarafından gözaltına aldığını aktardı. Varlamova söz konusu olayla ilgili, 35 yaşında bir Rus erkek asistanın işini bıraktığını, kamuflaj kıyafeti ve ilk yardım ekipmanı satın aldığını ve ayrıca tıbbi, taktik ve yangın eğitimi kursunu tamamladığını iddia etti. Aynı zamanda, gözaltına alınan Rus siville ilgili olarak, “Gözaltına alınan sivil ulusal taburların militanlarıyla temas halindeydi ve Rus ordusuna ve sivillere karşı sabotaj ve terörist faaliyetler de dahil olmak üzere yasadışı eylemlerde bulunmak için onlara katılmayı planladı.” iddialarını öne sürdü.

UKRAYNA ORDUSUNA KATILMAK İSTEYEN RUS GÖZ ALTINA ALINDI

FSB’nın Kırım ve Akyar (Sivastopol) departmanının sözde resmi temsilcisi Olena Varlamova, “Rusya’nın Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol Federal Güvenlik Servisi memurları, Rusya’nın St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi Federal Güvenlik Servisi ile birlikte, 35 yaşındaki bir St. Petersburg sakinini Rusya topraklarında gözaltına aldı. Devlet sınırını yasadışı bir şekilde geçerek Ukrayna topraklarında yasadışı bir silahlı gruba katılmayı amaçladı. Hedeflerine ulaşmak için işini bıraktı, kamuflaj kıyafetleri ve ilk yardım ekipmanı satın aldı ve ayrıca tıbbi, taktik ve yangın eğitimi konusunda hızlandırılmış bir kursa girdi.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Varlamova, Rusya Ceza Kanunu’nun 30. maddesinin 3. kısmı ve 208. maddesinin 2. kısmı (yasadışı silahlı bir oluşuma katılma girişimi) uyarınca ceza davası açıldığını bildirdi. Buna göre gözaltına alınan Rus sivilin, 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldığını sözlerine ekledi.