İşgal altındaki Kırım’da öğrenciler Aziz Georgiy kurdelesini takmaya zorlanıyor

Haberler
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 14:44
Feride Useinova
09 Mayıs 2019, 14:44

İşgal altındaki Kırım’da öğrenciler, Rus emperyalizminin simgesi olan Aziz Georgiy Kurdelesini takmaya zorlanıyorlar.

İşgal altındaki Kırım’daki öğrencilere, Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde her yıl “9 Mayıs Zafer Günü ” adı altındaki kutlamalarda kullanılan Aziz Georgiy kurdelesinin okul törenlerinde takılması yönünde baskı uygulanıyor.

ZORLA RUS EMPERYALİZMİNİN SİMGESİ KULLANILIYOR

“Gromadske Radiosuna” açıklama yapan Akmescit’teki okullarından birinde eğitim gören bir çocuğun annesi, “Bugün okulumuzda 9 Mayıs Zafer Bayramı vesilesiyle bir tören düzenlendi. Çocukların bu törene Aziz Georgiy Kurdelesini takmaları zorunluydu. Ben çocuğuma bu kurdeleyi takmasına izin vermedim. Çocuğumun öğretmeni beni arayarak okul müdürünün bazı çocuklarının kurdeleyi takmamalarına, bazı çocuklarının törene gelmediklerine ilişkin ebeveynlerden açıklama istediğini bildirdi. Ayrıca, öğretmenin söylediğine göre müdür çocuğumu neden törene gelmesine izin vermediğimi ve böylece devlete karşı çıkıp çıkmadığımı öğrenmek istediğini bildirdi” ifadelerini kullandı.

AZİZ GEORGİY KURDELESİ UKRAYNA’DA YASAKLANMIŞTI

Hatırlanacağı üzere, Ukrayna’da 2017 yılından itibaren Aziz Georgiy Kurdelesinin üretimi ve propagandası yasaklanmıştı. Aziz Georgiy Kurdelesinin herhangi bir törende kullanılmasına karşı ceza uygulanacağı Ukrayna makamlarınca bildirilmiş ve ayrıca, Aziz Georgiy Kurdelesi’ni takan yabancıların Ukrayna’ya girişleri yasaklanmıştı.

RUSYA TARAFINDAN UKRAYNA KARŞITLIĞININ SİMGESİ OLARAK KULLANILIYOR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden yayımlanan mesajda daha önce şu ifadelere yer verilmişti:

Günümüzde bu kurdeleyi Dniyester ve Gürcistan şimdi ise Ukrayna, işgal altındaki Kırım’daki teröristler, kendi çıkarları için halklarına ihanet eden tanınmayan cumhuriyetler yöneticileri üzerinde görebiliriz. Ukraynalılar için Aziz George kurdelesi, ayırımcılık ve Ukraynafobinin sembolüdür. Bu kurdeleyi takan insan ilk fırsatta eline silah alıp Ukrayna’ya karşı savaşmaya çıkabileceğini sergilemektedir. Bu kurdele Rus işgalcilerin sembolüdür. Bu yüzden bu kurdeleyi zafer sembolü olarak kullanmak mümkün değil. Bu kurdelenin kullanılması Ukrayna halkının ve eski SSCB ülkelerinin Nazi Almanya’sına karşı mücadelede verdiği kayıpların ikinci plana koymak demektir. Ukrayna’da ve Rusya Federasyonu dışında bulunan ülkelerde bu kurdelenin geleceği yoktur.

Ukrayna halkı Nazilerle mücadele savaşında zafer almak için büyük bir katkı yaptı ve aynı zamanda II. Dünya Savaşı’nda en çok zarar gören halklardan biri oldu. 1941-1945 yıllar arasında SSCB Kızıl Ordusuna toplamda 30 milyon SSCB vatandaşı alınmıştı. Sovyet Silahlı Kuvvetlerine Ukrayna’dan 9 milyonu aşkın kişi alındı. Ukrayna’ya karşı Rusya’nın saldırganlığı ve zaferde Ukrayna halkının rolünü çirkin bir şekilde göstermeye çalışan Kremlin propagandası üzerinde II. Dünya Savaşı sırasında yaşananların yeniden incelenmesi başlandı ve Sovyet döneminde oluşan mit ve klişelerinin yıkılması üzerinde çalışılıyor. Ukrayna’da kabul edilen “1939-1945 yıllar arasında II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferi ebedîleştirme” kanununa göre 8 Mayıs Ukrayna’da Anma ve Barış günü olarak kabul edilmiştir. Böylece, Ukrayna 8 ve 9 Mayıs günlerini Avrupa tarzına yakın bir şekilde Anma ve Barış gününü kutluyor.” 

UKRAYNA, 9 MAYIS GÜNÜNÜN SEMBOLÜ OLARAK GELİNCİK ÇİÇEĞİNİ BELİRLEDİ

Ayrıca, Ukrayna’nın Rus propagandasına karşı, özellikle 2014 yılından itibaren Zafer Bayramının yeni sembolünü gelincik çiçeği olarak belirlediği bilgisi de Büyükelçilik tarafından yayımlanan mesajda yer aldı.