İşgalciler, Yalta Konferansı'nın yapıldığı sarayı restore ediyor

09 Ocak 2020, 12:07

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde hükumetin, son Rus çarı II. Nikolay’ın yazlığı olarak bilinen Livadya Sarayı’nı restore etmeyi planladığı bildirildi.

İşgal altındaki Kırım’ın sözde Kültür Bakanlığı, Livadya Sarayı ve çevresindeki parkı restore etmeyi planlıyor.

RESTORASYONUN 2024 YILINA KADAR SÜRMESİ PLANLANIYOR

Kırım’daki işgalci medya organlarının bildirdiğine göre, Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov da bu fikri destekliyor. Öte yandan, söz konusu restorasyonun, 2024 yılına kadar devam edeceği kaydedildi.

YALTA KONFERANSININ YAPILDIĞI SARAY

Kırım’ın Yalta şehri merkezinden 3 km ötede bulunan Livadya Sarayı, sahil tarafında saray ve park kompleksi şeklinde inşa edilmiştir. Rus Çarı II. Nikolay için 1911’de yazlık saray olarak yaptırıldı.

Bizans, İngiliz, Gotik ve Arap mimarisinden de izler taşıyan saray, 1910-1911 yılları arasında mimar Nikolay Krasnov tarafından inşa edilmiştir. İnşasında beyaz Kırım graniti kullanılan saray, Rönesans mimarisini andırsa da bazı bölümlerinde devrin modasına uyarak İslami motifler barındırmakta.

Livadya Sarayı, 1917 Bolşevik İhtilalinden sonra sanatoryuma çevrilmiş, 1993 yılında da müze haline getirilmiştir. 1917 İhtilali döneminde ağır bir yağmalanmıştır. Sarayın, dünya tarihi açısından da önemi büyüktür zira, 4-11 Şubat 1945 yılında Stalin, Churchill ve Roosevelt’in savaş sonrası Avrupa’nın geleceğini tartıştıkları Yalta Konferansı bu sarayda gerçekleştirilmiştir.

İşgal Altındaki Kırım
livadya sarayı
Bunlara da bakın: