İşgal altındaki Kırım’da koronavirüs vaka sayısı 12 bini aştı

01 Kasım 2020, 18:36

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs vaka sayısı 12 bin 133’a ulaştı.  

İşgal altındaki Kırım’da, 31 Ekim 2020 tarihinde 81’i Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere toplam 284 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiği bildirildi.

Kırım’ın işgalci yönetimi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde Kırım’da 284 yeni vakanın tespit edildiğini ve 5 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği duyuruldu.

TOPLAM 12 BİN 133 KORONAVİRÜS VAKASI

Kırım’ın işgalci yönetiminin açıkladığı verilere göre, salgının başından bu yana yarımadada toplamda 12 bin 133 Kovid-19 vakası tespit edildi, 210 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve 7 bin 65 kişi iyileşti. 

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulunmuştu.

Kırım
KORONAVİRÜS
kovid-19
Bunlara da bakın: