İşgal altındaki Kırım’da koronavirüs salgını ne durumda?

25 Mart 2020, 23:53

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin’e bağlı yönetimin açıkladığı bilgilere göre, 25 Mart 2020 tarihinde altı kişide daha koronavirüs vakası tespit edildi.

Tüm dünyada bu hastalık artık pandemi (salgın) olarak ilan edildi ve mümkün olan her şekilde salgının üstesinden gelmek için çalışmalar yapılıyor. İşgal altındaki Kırım’da bu mesele, hem işgalci yönetim hem de yerel sakinler tarafında gereken şekilde dikkate alınmıyor.

Ortaokul ve liseler tatil olmasına rağmen, anaokulları eğitime devam ediyor. Eczanelerde maske ve antiseptikler çoktan tükenmiş durumda. Ancak örneğin, Kırım’ın Akmescit (Simferopol) süpermarketlerinde müşteri sayısı azalmadı.

“İŞGALCİ YÖNETİM KIRIM’DA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMIYOR, HERKES KENDİ ÖNLEMİNİ ALMALI”

İşgal altındaki Kırım’da, satıcıların çoğu maskesiz çalışıyor. Çin, İtalya, Özbekistan ve Ukrayna’da duruma rağmen Kırımlıların çoğu vaka tehlikesini ciddiye almıyor. Durumun ne kadar ciddi olduğunu Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal de vurgulamıştı. Celal, Kırım sakinlerini kendi sağlıklarına dikkat etmeye çağırmıştı.

İşgal Altındaki Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: