İşgal altındaki Kırım'da, Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov kaçırıldı

Güncel
Manas
13 Temmuz 2022, 19:07
Manas
13 Temmuz 2022, 19:07

İşgal altındaki Kırım’da, sözde Yargıtay binasının yakınında, maskeli ve kimliği belirsiz kişiler tarafından Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov’un kaçırıldığı bildirildi. Kırım Tatar Milli hareketi aktivistlerinden Lemar Yunusov, Rolan Osmanov’un sözde Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi binasında olduğunu söyledi.

Kırım Tatar Milli hareketi aktivistlerinden Lemar Yunusov, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kırım Tatar aktivisti Rolan Osmanov’un kaçırıldığını duyurdu. Yunusov, Avukat İslam Velilyaev‘in Osmanov’un götürüldüğü sözde Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkez binasına götürüldüğünü aktardı.

KIRIM TATAR AKTİVİST ROLAN OSMANOV KİMDİR?

Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov, Kırımlı bir aktivist ve yayıncıdır. Osmanov, Han Sarayı’n işgalcilerce restorasyon kisvesi altında yıkılmasını protesto eden bir greve katıldı. Ayrıca Osmanov, işgal altındaki Kırım’daki siyasi davalara ilişkin mahkeme duruşmalarının daimi dinleyicisi olarak biliniyor.

Daha önce, işgal altındaki Kırım’da, 3-4 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı daha alıkonulmuştu. Olay yerine gelerek fotoğraf ve video çeken Kırım Tatar aktivist Rolan Osmanov, onlarca kişiyle birlikte alıkonularak karakola götürülmüştü ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Osmanov’un 2019 yılında da evi aranmıştı. İşgalci güçler tarafından Osmanov’un evine uyuşturucu arandığı iddia edildi. Ancak uyuşturucuya dair hiçbir şey bulunamamıştı.