İşgal altındaki Kırım’da kaçırılan kişiler hakkında kapsamlı rapor

Güncel
Elvina Khalilova
20 Kasım 2020, 16:18
Elvina Khalilova
20 Kasım 2020, 16:18

KrımSOS teşkilatı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kaçırılan aktivistler ve ortadan kaybolan kişiler hakkında kapsamlı bir rapora imza attı. 1 Aralık 2020 tarihinde Kıyiv’de sunulacak olan raporda, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiği tarihten bu yana yarımadada kaçırılan ve ortadan kaybolan kişilerin durumu ve vakalara yönelik ayrıntılar yer alıyor.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de KrımSOS teşkilatı, Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kaçırılan ve ortadan kaybolan kişilerle ilgili kapsamlı bir araştırma raporu hazırladı. Söz konusu araştırmada, işgal edilen Kırım’da 2014-2020 yılları arasında meydana gelen kaçırılma vakaları hakkında bilgiler yer aldı.

KrımSOS teşkilatının konuya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “KrımSOS, 2014-2020 yılları arasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kaçırılan kişiler’ isimli yeni bir rapor sunuyor. Uzun zamandır gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonuçlarını sunmaya hazırız.” ifadesine yer verildi.  

KRIMSOS: KAÇIRILANLARIN HEPSİ AKTİVİST

Araştırmada yer alan 15 kişinin tamamı Ukrain ve Kırım Tatar aktivistlerden oluşuyor. Ayrıca 15 kişiden 11’inin ortadan kaybolduğu olayla ilgili, Rus devlet kurumlarının veya Rusya tarafından kontrol edilen grupların ilgisi olduğuna dair kanıtların mevcut olduğu da ifade edildi.

KAYBOLANLARLA İLGİLİ NORMAL SORUŞTURMA DA YAPILMADI

KrımSOS’a göre, Kırım’daki 15 zorla kaybetme vakasının hiçbirine yönelik etkili bir soruşturma yapılmadı. Teşkilat, Kırım’daki kaçırılma ve ortadan kaybolma vakalarını incelemek için hazırladığı rapor, kaçırılan kişilerin akrabaları ve avukatların ifadelerin ve tanıklardan alınan bilgilerin yanı sıra Ukrayna kolluk kuvvetlerinin açık kaynaklardan gelen verilerini içeriyor.

Açıklamada, aktivistlerin Kırım’daki kaçırılan kişiler hakkındaki tüm bilgileri toplayıp güncellemesinin yanı sıra, bu vakaları uluslararası insancıl hukuk, uluslararası ceza hukuku ve uluslararası insan hakları açısından da inceledikleri belirtildi. Rapor sunumu 1 Aralık 2020’de Kıyiv’de yapılacak.