İşgal altındaki Kırım'da ilaç eksikliği yaşanıyor!

25 Ekim 2020, 16:05

İşgal altındaki Kırım’da yeni tip koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen gün artarken, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı öğrenildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altındaki Kırım’da koronavirüs salgını kapsamında yaşanan ilaç sıkıntısını dile getirdi. Bu durumu işgalci Rusya’nın yarattığını ifade eden Çubarov, işgalci yönetimin koronavirüs salgınına karşı yetersiz kaldığını ve ilaç sıkıntısı yaşandığını belirtti. Öte yandan QHA’ya konuşan Kezlev hastanesinde isminin gizli kalmasını isteyen bir doktor, bir çok hastaya test bile yapılmadığını ve koronavirüsü hafif geçiren doktorların taşıyıcı halde çalışmaya devam ettiklerini açıkladı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da son bir günde 318 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, toplam vaka sayısı ise 10 bini aştı. Yarımadada oluşan felaket epidemiyolojik durumdan dolayı tüm hastanelerin dolu olduğu, eczanelerde ise hastalıkla müdahale etmek için gereken ilaçların olmadığı ve hastaların kendi başına bu ilaçları yurtdışından bulmaya çalıştığı öğrenildi.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov 24 Ekim 2020 tarihinde Facebook hesabından yaptığı konuya ilişkin açıklamasında, “Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kovid-19’un yayılmasının felaket epidemiyolojik durumun oluşmasına neden oldu. İşgal altındaki Kırım’ın tıp ve eczane tesislerinde, Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca, işgal altındaki topraklarda ikamet eden Ukrayna vatandaşları için Ukrayna anakarasından gerekli ilaçların temin edilmesinin şimdilik imkansız olduğunu belirtirken, Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu. 

KORONAVİRÜSE YAKALANAN DOKTORLAR ÇALIŞIYOR!

Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Kezlev hastanesinden bir doktor, hastaneye kaldırılan kişilerin çoğuna pnömoni teşhisi konulduğunu ve Kovid-19 testi yapılmadığını aktardı.

İsminin gizli kalmasını isteyen kaynak konu ile ilgili açıklamasında, “Şu an Kırım’da koronavirüs ile ilgili durum kontrolden çıktı. İnsanlar kendileri ilaç bulmaya ve böylece akrabalarını kurtarmaya çalışıyor. İlaçların büyük kısmı Ukrayna’dan getiriliyor. Hastanelerde de yer yok. Çoğu kişiler evde tedavi görmek zorunda. Bununla birlikte, Kırım’ın güney kısmında vaka sayısı daha çok olduğu için kuzey bölgelerdeki ambulanslar ve doktorlar oraya gönderiliyor. Hatta Rusya’dan da birkaç grup doktor geldi.” diye kaydetti.

İsmini vermek istemeyen doktor ayrıca, Kırım’da doktor eksikliğinden dolayı bazı hastanelerde koronavirüse yakalanan, ancak hastalığı hafif formda geçiren doktorların işe devam etmek zorunda olduğunu da dile getirdi.

İNSANLAR HER YERDE İLAÇ ARIYOR

Bununla birlikte, Kırım sakinleri sosyal medya üzerinden ilaç eksikliğinden şikayet ederek, söz konusu ilaçları Kırım dışından bulmak için duyurular yapıyor. 

Doç. Dr. Ranetta Gafarova Kırım’da durumu anlatırken Facebook hesabı üzerinden, “Sevgili Türkiye’deki, Romanya’daki, soydaşlarımız, dünyanın her bir köşesinde yaşayan Kırım Tatarları! Şu an Kırım’da insanlık faciası, bu belalı hastalık bizim halkımızı yıkıyor! En istidatlı, en akıllı, en bilgili insanlarımız, akrabalarımız, arkadaşlarımız aramızdan ayrılıyor! ” açıklamasını yaptı.

Aktivist Selime Semedlyayeva da hiçbir yerde ilaç olmadığını ifade ederken, “Şu anda Kırım’da ilaç durumu sıkıntılı. Hiçbir yerde yok. Bulduğumuz ve getirdiğimiz her şey hemen hastaların akrabaları tarafından alınıyor. Sürekli bir arayış içindeyiz.” diye bildirdi.

Yazar Mayre Lyuman yarımadadaki durumu anlatıp insanları birbirlerine yardımcı olma çağrısında bulunurken, “Şu an Kırım’da insani felaket yaşanıyor desem, yanılmam. En yetenekli, en zeki, en bilgili insanlar aramızdan gidiyor! Bu ağır günlerde, Kovid-19’un bütün Kırım’ı kapladığı, halkımızdan pek çok kişinin bu hastalığa yakalandığı günlerde birbirimize destek olalım.” dedi.

Kırım sakini Liliya Halilova, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Neler olduğunu anlatacak bir tek kelime bile bulamıyorum. Kırım’da bu ilaçların neden olmadığını da anlayamıyorum. Bu soruların sorulması gereken kişilere bunun hesabının sorulmasının bir anlamı da yok. Gönüllü Niyara Beyt’in evinin yanında Solu-Medrol ilacı olmadan hayatını kaybedebilecek kişilerin akrabaları toplandı. 

Onlar yardım istiyor!” diye yazdı.

KIRIM’DA SON BİR GÜNDE 318 VAKA TESPİT EDİLDİ!

Ruya tarafından işgal edilen Kırım’da son 24 saatte 63’ü Akyar’da olmak üzere 318 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

Öte yandan işgalci yönetimin bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamaya göre, işgal altındaki yarımadada bir kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

TOPLAM VAKA SAYISI 10 BİNİ AŞTI

Salgın başından bu yana işgal altındaki Kırım’da toplam 10 bin 225 kişi Kovid-19’a yakalandı, 177 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını yitirdi.

Kırım
KORONAVİRÜS
kovid-19
Bunlara da bakın: