İşgal altındaki Kırım'da bulunan amforalar Kefe'de saklanacak

Güncel
Feride Useinova
26 Temmuz 2019, 10:50
Feride Useinova
26 Temmuz 2019, 10:50

İşgal altındaki Kırım’ın tarihi mirası, işgalcilerce araştırılmaya devam ediyor. Rus arkeologlar işgal altındaki Kırım’da tütsü için kullanılan iki sağlam amfora buldu.

Rus propaganda medyalarından TASS’ın aktardığına göre buluntu, Kırım yarımadasının doğu ucunda Karadeniz’in su seviyesinin değişimiyle sular altında kalan antik Akra kentinin incelenmesi esnasında bulundu.

İşgalcilerin Karadeniz Sualtı İncelemeler Merkezinin Müdürü Viktor Bahoneyev iki amforanın M. Ö. 3’üncü yüzyıla (200’ler) ait olduğunu söyledi.

Ayrıca, görüntüsünü korumak için özel bir karışıma yerleştirilen ahşap bir tarağın da bulunduğunu ekleyen Vahoneyev, 2020’de sualtı incelemelerinin 10’uncu yıl dönümü için Kefe’de bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde Akra’ya adanan bir serginin açılacağını bildirdi.

Ermitaj Müzesi, Karadeniz Sualtı İncelemeler Merkezi, Rus Bilim Akademisi Maddi Kültür Tarihi Enstitüsü ve “Rus Coğrafi Topluluğu” gönüllülerinin katılımıyla Temmuz 2019’da başlayan araştırmanın 1 Ağustos 2019’da sona ereceği belirtildi.