İşgal altındaki Kırım'da bir toplu baskın daha!

Güncel
Anife Bilal
31 Ağustos 2020, 10:08
Anife Bilal
31 Ağustos 2020, 10:08

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kremlin’e bağlı işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına uyguladığı baskılar devam ediyor. İşgalci güçler, bu sabah erken saatlerde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, işgalci güçlerin 31 Ağustos 2020 tarihinde; Ayder Ablakimov, Ayder Kadırov, Ridvan Umerov ve Enver Topçu olmak üzere dört Kırım Tatarının evinde arama düzenlediğini bildirdi.

EVİNDE BASKIN DÜZENLENEN KIRIM TATARLARI

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan teşkilat, Kırım’ın Seyitler (Nijnegorsk) kasabasında yaşayan Kırım Dayanışması ve Grani.ru haber sitesinin muhabiri Ayder Kadırov’un evinde aramanın düzenlendiğini bildirdi. Kadırov, 1986 doğumlu ve dört çocuk babası. Kadırov’un aramadan sonra, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) sözde Akmescit Ofisine götürüldüğü bildirildi.

Bununla birlikte Kırım Dayanışması, işgalcilerin İçki (Sovetskoye) bölgesinde yaşayan Kırım Tatarı Enver Topçu’nun evine de baskın düzenlediğini bildirdi. 1991 doğumlu Enver Topçu’nun iki çocuk babası olduğu belirtildi.

KIRIM TATARLARI ARAMALARA KARŞI DUA İLE KENETLENDİ

Rus işgali altındaki Kırım Tatarları, Sudak Cami imamı Ridvan Umerov’un evinde gerçekleşen arama sırasında, toplu bir şekilde baskın ve aramalara karşı dua etti. İşgalcilerin, baskı ve korkutmalarına karşı yılmayan Kırım Tatar halkı, birlik ve beraberlik örneği göstererek; imam Umerov ve diğer Kırım Tatarlarına karşı gerçekleşen baskınları kınadı.

EVİNDE ARAMA YAPILAN DÖRT KIRIM TATARI DA FSB’YE GÖTÜRÜLDÜ!

Sudak kentinde yaşayan Ridvan Umerov ve Sudak bölgesindeki Koz köyünde yaşayan Ayder Ablyakimov’un evlerinde de aramaların yapıldığı duyuruldu. Ridvan Umerov 1991 doğumlu ve 3 çocuk babası. Ayder Ablakimov’un ise bir çocuğu bulunuyor.

Evlerinde arama yapılan dört Kırım Tatarının, FSB’nin sözde Akmescit Ofisine götürüldüğü öğrenildi.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.