Kırım Tatar avukatı Ayder Azamatov serbest bırakıldı

Güncel
Manas
05 Haziran 2022, 18:22
Manas
05 Haziran 2022, 18:22

Rus işgali altındaki Kırım’da, Kremlin kontrolündeki sözde mahkeme kararıyla düzmece bir suçlamayla idari hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar avukat Ayder Azamatov serbest bırakıldı. Serbest bırakılan avukat Azamatov, işgalcilerin baskılarının kendisini hiç bir zaman etkilemeyeceğini belirterek, Biz hukukçular olarak görevimizi yapacağız. İşimizi bırakmayacağız.” dedi.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Bölge Mahkemesi tarafından, 27 Mayıs’ta 8 gün hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar avukat Ayder Azamatov, dün 4 Haziran 2022 tarihinde serbest bırakıldı. Avukat Ayder Azamatov yaptığı açıklamada, asılsız ve düzmece suçlamalardan dolayı alıkonulduğunu dile getirdi. Ayrıca avukat, bundan sonra mücadelesine kaldığı yerden devam edeceğinin altını çizdi.

AVUKAT AYDER AZAMATOV: MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Serbest bırakılan avukat Ayder Azamatov bundan sonraki adımlarında kaldığı yerden devam edeceğine dikkat çekerek, “Meslektaşlarım ve benim neden kendimizi böyle bir yerde bulduğumuzu hepiniz biliyorsunuz. Bizimle ilgili yasa dışı hiçbir işlem yoktur. İnsanları yasal olarak koruyoruz. Biz hukukçular olarak görevimizi yapacağız. İşimizi bırakmayacağız. Hukuka aykırı olarak cezaevine girenlerin mutlaka salıverileceğine inanıyorum. Biz avukatlar olarak bunun gerçekleşmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye konuştu.

Daha önce diğer alıkonulan avukatlar, Emine Avamilov ve Nazım Şeyhmambetov da aynı madde nedeniyle idari hapis cezası almış ve sürenin bitmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

3 KIRIM TATARI AVUKATA HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Mayıs’ta Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov hakkında 8 gün hapis cezası, 28 Mayıs’ta ise avukat Ayder Azamatov hakkında 8 gün hapis cezası ve avukat Emine Avamileva hakkında 5 gün hapis cezası kararı verilmişti. Sözde mahkeme, 3 avukatı da Rusya İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2.2 maddesinin 1. fıkrasını (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etmekle suçlu bulunmuştu.