İşgal altındaki Kırım'da avukatlar tutuklu meslektaşları Edem Semedlayev'e destek kampanyası başlattı

Haberler
Ömer Kaya
18 Kasım 2021, 13:26
Ömer Kaya
18 Kasım 2021, 13:26

Rus işgali altındaki Kırım’da avukatlar, tutuklu meslektaşları Edem Semedlayev’e destek kampanyası başlattı. Avukatlar, Semedlayev’e verilen 12 gün tutukluluk cezasına tepki gösterdi. Aktivistler, Semedlayev’e destek mesajı içeren videoları sosyal medyada paylaştı. Ayrıca, Kırım Dayanışması da bu videoları sayfasından duyurdu.

Rus işgali altındaki Kırım’da avukatlar, siyasi tutsak Edem Semedlayev’e destek kampanyası başlattı. Avukat Nikolay Polozov, avukatlığın sadece bir meslek olmadığını, bir misyon olduğunu kaydederek, Semedlayev’in yalnız olmadığını vurguladı. Polozov, “Özellikle siyasi çok zor davalar üzerinde çalışan, mazlumları ve zulme uğrayanları savunan meslektaşlarımız için geçerlidir. Aslında onlar bizim hak ve özgürlüklerimiz için savaşıyorlar. Meslektaşımız Kırım avukatı Edem Semedlayev saldırının ön saflarında yer aldı.” ifadelerini kullandı. Polozov, meslektaşının kurmaca bir dava çerçevesinde suçlandığını dile getirdi.

İşgal altındaki Kırım’da avukatlar tutuklu meslektaşları Edem Semedlayev’e destek kampanyası başlattı

KIRIM TATAR AVUKAT SEMEDLAYEV’E MESLEKTAŞLARINDAN DESTEK

Bir diğer avukat Nazım Şeyhmambetov, mahkemenin aldığı sözde kararı hatırlatarak, bunun Semedlayev’in faaliyetlerini etkilemeyeceğini kaydetti. Şeyhmambetov, “Tüm hukuk camiası bu karara tepkili. Avukat İslam Velilyaev, herkesin bu kararın herhangi bir avukatı etkileyebileceğini anladığını söyledi ve gerçeğin bizim olduğuna inanıyoruz ve adil bir karar vermeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Kırım Tatar avukat Emil Kurbedinov, yaklaşık 100 avukatın Edem Semedlayev’i savunmak için şikayette bulunduğunu söyledi. Kurbedinov, işgalcilerin Kırım Tatarlarını savunan avukatlara yönelik baskılarına rağmen, işlerini yapmaya ve müvekkillerini savunmaya devam edeceklerini kaydetti. Emil Kurbedinov, “Hukuk camiasının ve sivil toplumun tepkisi bu tür durumlarda önemlidir. Desteğin ne kadar önemli olduğunu kendim yaşadım” dedi.  

Diğer yandan, Edem Semedlayev’i destekleyen kampanyaya avukatlar; Maria Eismont, Marlene Halikov, Siyar Paniç, Vladislav Rudenko ve bir çok isim katıldı. Ayrıca yüzlerce kişi aileleri ile birlikte Edem Semedlayev’i desteklemek için afişlerle fotoğraf çektirerek dayanışmalarını sergiledi.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.

İŞGALCİ POLİSTEN AVUKATA İKİ SUÇLAMA

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.

Sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Ekim 2021 tarihinde, avukat Semedlâyev hakkında tutulan idari tutanakları sözde polise geri gönderme kararı aldı. İşgalci mahkeme, tutanakların tekrar hazırlanmasını istedi.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde,
Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.