İşgalcilerden Kırım'da yeni oyun: Anket adı altında fişleme yapılıyor

01 Kasım 2019, 12:43

İşgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatarları arasında sözde sosyolojik anket çalışması düzenleniyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi ve Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı Eskender Bariyev, olayı şu sözlerle aktardı: “Sözde sosyologlar, Kırım Tatarlarının evlerine gelip soru ve cevapları ses kayıt cihazına kaydediyorlar. Soru soran insanlar hangi konuları soracaklarını bilmiyorlar. Çünkü içinde soruların bulunduğu kapalı zarflar sadece anketleme sırasında açılıyor”

Eskender Bariyev, “İnsanlara ‘Kırım’ı beğeniyor musunuz?’ , ‘Kendinizi hangi ülkenin vatandaşı olarak görüyorsunuz?’ , ‘Ukrayna’da yaşayan KTMM üyelerinden kimi tanıyorsunuz?’ , ‘Onlarla iletişiminiz var mı?’, ‘Krım.Realii haber kaynağını takip ediyor musunuz?’ , ‘Lilya Bucurova’yı tanıyor musunuz, iletişiminiz var mı?’ gibi sorular soruyorlar.” dedi.

KTMM üyesi, anketlemenin anonim şekilde yapıldığını ve sonunda anketi yapan kişilerden telefon numaralarının alındığını ifade eden Bariyev, Kırımlıların anket verilerini kaydettikleri ses cihazlarında çip bulunduğu kaydetti. Böylece, anketlemenin bir Kırım Tatarının evinde yapıldığı belirlenebiliyor. Ayrıca, anketi yapan kişiler, işgalci yönetim tarafından 300 ruble (26 TL) aldığı belirtildi.

fişleme
İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Bunlara da bakın: