İşgal altındaki Kırım’da 12 yeni koronavirüs vakası tespit edildi

06 Haziran 2020, 18:09

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da son 24 saat içinde 12 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) işgal altındaki Akyar’da (Sivastopol) 7 aylık bir bebekte tespit edildiği bildirildi. Ailenin Moskova’dan dönüp, öztecrit rejimine alındığı öğrenildi. 

BİR KİŞİ DAHA…

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumunun (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tüm hastalananların bulaşıcı hastalıklar polikliniklerine konulduğu iddia edildi. 

İşgal edilen Kırım’ın sözde Sağlık Bakanlığı, bir kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

SALGININ BAŞINDAN BU YANA 17 KİŞİ ÖLDÜ

İşgalci yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplam 598 Kovid-19 vakası tespit edildi; 17 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

GERÇEK SALGIN SAYILARI GİZLENİYOR

Öte yandan insan hakları savunucuları, işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığını, gerçek sayıların resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

İşgal altındaki Kırım’da 1 Haziran 2020 itibariyle kafe ve restoranlar açık alanlarda hizmet vermeye başladı. Hamam, spor salonları ve insanların toplu bulunduğu diğer yerler hala kapalı kalmaya devam ediyor. 15 Haziran 2020’den itibaren yarımadadaki dinlenme tesislerinin de faaliyete başlaması bekleniyor.

Kırım
KORONAVİRÜS
kovid-19
Rus işgali