"İşgal altındaki Kırım'a yabancı gazetecilerin giriş süreci kolaylaştırılmalı"

Haberler
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 22:58
Anife Bilal
12 Şubat 2020, 22:58

Ukraynalı insan hakları savunucuları, yabancı gazeteciler, hak savunucuları ve avukatların geçici olarak işgal edilen Kırım’a giriş sürecinin kolaylaşması gerektiğini ileri sürdü.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi, Herson’daki faaliyetleri çerçevesinde insan hakları örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda konuşan KrımSOS sivil teşkilatı avukatı Olga Kurişko, “Yabancı vatandaşlar, Kırım’ı ziyaret etmek için özel bir izin almalılar. Genelde, yabancı gazeteci ve hak savunucularının hızlı bir şekilde gelerek durumu izlemek ve yazı yazmak istediği durumlarla karşılaşıyoruz. Fakat bu izinleri almak için önceden ilgili makamlara başvuru yapmak daha sonrada tüm belgelerle şahsi olarak, Devlet Sınır Servisine başvurmanız gerekiyor. Bizim analizimize göre bu süreç bir ay sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Bu sebeplerden dolayı Herson’daki toplantıda konuşan insan hakları savunucuları, Ukrayna Parlamentosu milletvekillerinden, işgal edilen Kırım’ı ziyaret etmek isteyen yabancıların izin almaları için bulundukları ülkedeki Ukrayna’nın diplomatik temsilciliklerine başvurma olanağını sağlayabilecek bir yasa tasarısının hazırlanmasını istedi.