İşgal altında bulunan Kerç'teki yangında 33 kişi tahliye edildi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
29 Nisan 2019, 18:18
Ömer Cihad Kaya
29 Nisan 2019, 18:18

Rus işgali altındaki Kırım’da faaliyet gösteren sözde Acil Durumlar Bakanlığı, Kerç kentindeki 5 katlı bir binada meydana gelen yangından 4’ü çocuk olmak üzere 33 kişinin tahliye edildiğini duyurdu.

28 Nisan 2019 tarihinde gece saatlerinde “Geroi Stalingrada” karayolu üzerinde konumlandırılan birinci kattaki tek odalı bir dairede meydana gelen yangın ihbarı üzerine olay yerine hızlı şekilde acil servis ve itfaiye ekiplerinin, ayrıca Kırım’ın işgalci yönetimine bağlı İçişleri Bakanlığı ve Kırım Enerji Şirketi görevlilerinin yönlendirildiği belirtildi.

Kırım’daki işgalci yönetime bağlı sözde Acil Durumlar Bakanlığı yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ekipler olay yerine vardığı zaman yangının binayı üçüncü kata kadar sardığını gördüler. Vakit kaybetmeden itfaiye görevlileri yangını söndürme işlemine başladı. Eş zamanlı olarak Gaz ve Dumandan koruma servisinin iki kolu binadaki duman almış yerlerin araştırmasını yaptı. Binadan 4’ü çocuk olmak üzere toplam 33 kişi tahliye edildi.”

YANGININ SEBEBİ BİLİNMİYOR

Yangın saat 02.00 sularında tamamen söndürülebildi. 30 metrekarelik bir alanda pencere çerçevelerini ve balkonlardaki eşyaları yok ettiği ifade edildi. Uzmanların yangının sebebini araştırdığı bildirildi.

Mart ayında Kerç’te 2’si çocuk olmak üzere 4 kişinin tahliye edildiği bir yangının meydana geldiği bildirilmişti. Olay Ordjokinidze caddesinde bulunan beş katlı binanın iki odalı dairesinde meydana gelmişti.

Geçen hafta içerisinde Kırım’da 81 yangın olayının meydana geldiği biliniyor.

Rus işgali altındaki Kırım’da faaliyet gösteren sözde Acil Durumlar Bakanlığı, 2019’da Kırım’da meydana gelen yangınlarda toplam 40 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyerek bu rakamın geçen yıla göre yüzde 82 artış gösterdiği duyurdu.

İŞGAL ALTINDAKİ YARIMADADA NEDENİ BELİRLENEMEYEN YANGINLARDA “KUNDAKLAMA” ŞÜPHELERİ!

Yarımadadaki yangın vakalarının fazla oluşu, bunların kundaklama amacıyla kasti olarak meydana geldiği yönünde şüphelere de yol açıyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit şehri Boğurça kasabasında 28 Şubat 2019 gecesi, bir yurt binasının çatısında yangın çıkmıştı. Söz konusu yurt yangınının sebebi halen tespit edilebilmiş değil. Yangının çıktığı binanın sahibi Kırım Tatarı Edem Ümerov, yangının kundaklama olduğundan şüphelendiğini ifade ederek, “Kısa devreyle yangın olduğunu söyleyenler saçmalıyor. Ben elektrikçiyim. Elektrik sisteminin nasıl çalıştığını biliyorum. Kısa devre olması mümkün değil” cümlelerini kullanmıştı.

İşgal makamlarının raporlarına göre de işgal altındaki Kırım’da nedeni belirsiz yangınlar her geçen yıl artış gösteriyor.