İşbirlikçilere "vatan haini" dediği için hakkında dava açılan Recep Orak beraat etti

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
20 Şubat 2020, 12:17
Ömer Cihad Kaya
20 Şubat 2020, 12:17

İşgalci Rusya’nın Türkiye’deki işbirlikçisi Ünver Sel’e “vatan haini” dediği için hakkında hakaret davası açılan Kırım Derneği Gebze Şubesi üyesi Recep Orak beraat etti.

Ankara 30. Asliye Mahkemesinde 12 Şubat 2020 günü, Türkiye’deki Kırım Tatar Milli Hareketinin iştirakçilerinden, Kırım Derneği Gebze Şube Başkanı Şerife Orak’ın eşi Recep Orak’ın davası görüldü. Orak, Türkiye’de Kırım’ın işgalini meşrulaştırmaya çabaları ile tanınan Rus işbirlikçisi Ünver Sel’e sosyal medyada “vatan haini” demiş ve bunun üzerine kendisine “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” iddiasıyla dava açılmıştı. Ankara’da gerçekleşen duruşmada, Recep Orak’ın beraatine karar verildi.

“‘VATAN HAİNİ’ SÖYLEMİ BİR DURUM TESPİTİDİR”

Müvekkili Recep Orak’ın Ankara 30. Asliye Mahkemesinde görülen davası hakkında değerlendirmelerde bulunan Avukat Uğur Yaşar Uygun, duruşma salonunda hakimin de müsaade etmesiyle, Kırım’ın Rusya tarafından işgaline ve Kırım Tatar halkına yönelik insan hakları ihlalleri ve baskılara dikkat çekme fırsatı bulduklarını bildirdi. Uygun, savunması kapsamında mahkemeye, müvekkilinin “vatan haini” söyleminin bir durum tespiti olduğunu ifade ettiğini ve mahkemenin de bunu kabul ettiğini belirtti.

Avukat Uğur Yaşar Uygun, bu kararın, yakın bir zamanda beyin kanaması geçiren ve şu anda yoğun bakım ünitesinde tutulan Recep Orak’a ve yakınlarına, bir moral olmasını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

RUS İŞBİRLİKÇİLERİNİN TÜRKİYE’DEKİ AYAĞI ÜNVER SEL

Türkiye’yi hedef alan Rus propagandasını destekleyen söylemlerle gündeme gelen ve üyesiz dernek oluşumlarıyla söz konusu propaganda doğrultusunda göstermelik etkinlikler düzenleyen Ünver Sel, Türkiye’deki Kırım’daki yasa dışı işgalin meşrulaştırılmasına yönelik faaliyetleriyle biliniyor.

Daha önce Sel, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yürüttüğü Kırım Tatarlarının sözde aşırıcı grup ve terörist olduğu yönündeki kara propagandasını yayma yönünde söylemleri ve Türkiye’ye yönelik tehditkâr açıklamalarıyla gündeme gelmişti.