İşbirlikçilere tepkiler sürüyor: "Yolbaşçımız İsmail Bey Gaspıralı'nın bu tür oyunlara alet edilmesini şiddetle kınıyoruz!"

04 Ocak 2020, 19:53

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işbirlikçilerin Türkiye’ye yönelik yeni hamlesi hamlesi olan sözde “Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü”ne Kırım Tatar diasporasından tepkiler gelmeye devam ediyor.

En son İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hakkı Karadaş, derneğin Facebook sayfası üzerinden şu kınama mesajını yayımladı: “Kırım’daki ve onların Türkiye’deki uzantıları olan işbirlikçiler yani işgalciler yine hile yollarını deneyerek Türkiye’de Türk Dünyası kurum kuruluşlarını yanıltmak için bu yolla başvurmuşlardır. Kırım’da işgal sürmekte ve her geçen gün insan hakları kuralları çiğnenmektedir. Yolbaşçımız İsmail Bey Gaspıralı’nın bu tür oyunlara alet edilmesini şiddetle kınıyoruz.”

https://www.facebook.com/334294420682016/photos/a.334329304011861/596670891111033/

İSMAİL GASPIRALI ÖDÜLLERİ ADI ALTINDA OYUN AYNI: İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAK!

Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’da Rus işgalini destekleyenlerin, sözde ödül töreni adı altında sundukları ve İsmail Bey Gaspıralının adını kullandıkları basın bildirisinde, Türk dünyası ve Türkiye haritalarının kullanılması, Rusya’nın Kırım’daki işgali meşrulaştırmak adına Türkiye’ye ve Türk dünyasına yönelik propaganda faaliyetlerini hatırlattı. Basın bildirisinde, sözde ödül töreninin, 21 Mart 2020’de Kırım’da gerçekleşmesini planladıkları belirtiliyor.

İşbirlikçilerin Ankara’da Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezinde, Kırım Tatar halkının ve tüm Türk dünyasının milli uyanış hareketinin öncülerinden olan İsmail Bey Gaspıralı’nın ismini kullandığı ödül töreniyle ilgili basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

İsmail Gaspıralı
İsmail Gaspıralı Kırım Eğitim ve Kültür Derneği
KINAMA
Kırım
Kırım Tatarları
Rus propagandası
tepki
Bunlara da bakın: