İşbirlikçilerden "İsmail Gaspıralı Ödülleri" adı altında yeni oyun!

Güncel
Ömer Kaya
04 Ocak 2020, 17:47
Ömer Kaya
04 Ocak 2020, 17:47

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işbirlikçilerin Türkiye’deki yeni hamlesi “Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü” oldu.

İşbirlikçilerin Ankara’da Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezinde, Kırım Tatar halkının ve tüm Türk dünyasının milli uyanış hareketinin öncülerinden olan İsmail Bey Gaspıralı’nın ismini kullandığı ödül töreniyle ilgili basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

İSMAİL GASPIRALI ÖDÜLLERİ ADI ALTINDA OYUN AYNI: İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAK!

Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’da Rus işgalini destekleyenlerin, sözde ödül töreni adı altında sundukları ve İsmail Bey Gaspıralının adını kullandıkları basın bildirisinde, Türk dünyası ve Türkiye haritalarının kullanılması, Rusya’nın Kırım’daki işgali meşrulaştırmak adına Türkiye’ye ve Türk dünyasına yönelik propaganda faaliyetlerini hatırlattı. Basın bildirisinde, sözde ödül töreninin, 21 Mart 2020’de Kırım’da gerçekleşmesini planladıkları belirtiliyor.

KIRIM TATAR DİASPORASINDAN TEPKİLER

Ankara’da 8 Ocak 2019’da gerçekleşmesi planlanan işbirlikçilerin propaganda hamlesine karşı
Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı ve Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ile
Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri ve Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Avukat Namık Kemal Bayar’dan tepki geldi.

Kırım Derneği Genel Başkanı Şahin, Rusya’nın Kırım’ı işgalini meşrulaştırmaya yönelik olarak Kırım’daki işbirlikçilerin yeni bir hamlesiyle karşı karşıya olunduğunu ifade ederken, DQTK Genel Sekreteri Bayar, etkinliği  Rusya’nın işbirlikçisi İsmet Zaatov‘un, Türkiye’deki Rusya yanlısı isimlerle birlikte organize ettiğini belirtti.