İşbirlikçi “Millet” televizyon kanalında sular durulmuyor!

09 Temmuz 2020, 15:11

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından kurulan “Millet” adlı propaganda televizyon kanalında toplu istifalar devam ediyor. 

Bu yılın mayıs ayında kanala yeni “müdür” olarak Dilara Şevketova’nın atanmasından sonra aynı anda sekiz çalışanın istifa dilekçesi verdiği öğrenildi. Olaydan sonra, kanala yeniden müdür atandı. Yeni atanan isim, kanalın eski çalışanı, işgalci “Krım 24” kanalının Yalta’daki bürosunun başkanı olan 25 yaşındaki Lilya Vecat oldu.

YENİ MÜDÜRÜ İŞGALCİLERİN SÖZDE BAŞKANI AKSYONOV TANITTI 

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci yönetim tarafından propaganda amacıyla kurulan Millet televizyon kanalının yeni “müdürünü” Kırım’ın sözde başkanı Sergey Aksyonov’un kendisi tanıttı. Lilya Vecat’ın görevine başlamasından hemen sonra kanalda çalışan editör, kameraman, ses yönetmenleri ve bölüm başkanları dahil olmak üzere toplam 19 kişinin istifa dilekçesi verdiği öğrenildi. 

Kırım Haber Ajansına konuşan istifa eden kanal çalışanlarından biri, “Lilya Vecat eski iş arkadaşlarına çok kaba davranıp, hakaret bile etti. Bir anlaşmaya varabilmek için bir usul bulma tekliflerimize, ‘istifa edebilirsiniz’ dedi. Biz de istifa ettik.” diye kaydetti. 

İŞBİRLİKÇİLERİN BASKILARINA MARUZ KALANLAR QHA’YA KONUŞTU

8 Temmuz 2020 tarihinde işbirlikçi “Millet” kanalında işgalci Rusya İçişleri Bakanlığı ve sözde Muhasebe Odası tarafından aramalar yapıldı. Sözde yetkililerin, kanalda mali disiplini ve çalışma mevzuatını kontrol ettiği bildirildi. 

İşgalci Rusya’nın TASS haber ajansına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan “müdür” Vecat, çalışanların arama nedeniyle istifa ettiğini ve onların kanaldaki ihlallerde izi olduğunu iddia etti. Kanal çalışanlarının ise aramalardan bir hafta önce istifa ettiklerini ve aramaları Vecat’ın kendisinin organize ettiğini belirten kaynak, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Bunları Lilya Vecat’ın kendisi organize etti. Çünkü o kanalımızda finansal disiplin bozulduğunu, bazı insanların çalışıyormuş gibi gösterildiğini, ama aylardır kanala gelmediğini ve başka ihlaller olduğunu biliyordu. Şimdi bu denetim, yeni müdürün güya ilkelerine ne kadar sadık, namuslu, şeffaf bir insan olduğunu gösterecek ve otorite kazandıracak.” şeklinde konuştu.

Propagandacı Millet televizyon kanalı, işgalci yönetim tarafından Eylül 2015’te kurulmuştu ve Rusya Federasyonu marşını çalarak yayına başlamıştı. 

Millet televizyon kanalı
propaganda
toplu istifalar
Bunlara da bakın: