İşbirlikçi Aksyonov, Rusya'nın Ukrayna'dan çaldığı tahılları başka ülkelere sattığını doğruladı

Güncel
Anife Bilal
15 Haziran 2022, 19:52
Anife Bilal
15 Haziran 2022, 19:52

Rusya Ukrayna’dan çaldığı tahılları başka ülkelere satıyor. Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, çalıntı tahılın Akyar’dan (Sivastopol) başka ülkelere gönderildiğini teyit etti.

Rusya’nın, kontrol altına aldığı Herson ve Zaporijjya bölgelerinden çaldığı Ukrayna’ya ait tahılları başka ülkelere sattığı bir kere daha doğrulandı. Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov, bugün yaptığı açıklamada, “Herson ve Zaporijjya bölgelerinden getirilen tahıllar Kırım’ı transit geçerek Akyar’dan satışa gönderiliyor. Biz tahıl ihtiyacımızı kendimiz karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’DAN 500 BİN TON TAHIL ÇALDI

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinden 500 bin tondan fazla tahıl çaldığını bildirdi. Bakanlık, çalınan tahılların işgal altındaki Kırım’da gemilere yüklenerek üçüncü ülkelere satıldığını belirtti.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Sokolskıy, “Yaklaşık 400-500 bin tahılı organize bir şekilde işgal altındaki Kırım yönüne sevk ettiklerini görüyoruz. İşgalciler Akyar’da (Sivastopol) bu buğday gemilere yükleniyor. Bizim tahminlerimize göre Akyar’dan buğday taşıyan gemilerin tamamı Ukrayna buğdayını taşıyor. Çünkü Rusya’ya ait buğdayın Kırım’a taşınarak Akyar’da gemilere yüklenmesi lojistik olarak hiç mantıklı değil. Bunu direkt Rus limanları üzerinden yapabilirler.” açıklamasında bulunmuştu.